آدیداس

آدیداس ، معتبرترین تولیدکننده تجهیزات ورزشی

آدیداس که از سال ۱۹۴۹ شروع به فعالیت کرده است یک شرکت چند ملیتی است که در Herzogenaurach آلمان واقع شده است.

این شرکت کفش ، لباس و لوازم ورزشی را طراحی و تولید می کند و بزرگترین تولید کننده لباس ورزشی در اروپا و دومین برند بزرگ جهان پس از نایک است . این شرکت هلدینگ برای گروه آدیداس است که متشکل از شرکت لباس ورزشی Reebok و Runtastic ، یک شرکت فن آوری بدنسازی اتریشی .

درآمد آدیداس برای سال ۲۰۱۸ ۲۱٫۹ میلیارد یورو ذکر شده است.

اولین فعالیت این شرکت توسط آدولف داسلر در خانه مادرش آغاز شد. وی در سال ۱۹۲۴ با نام کارخانه کفش برادران داسلر به برادر بزرگتر خود رودولف پیوست . داسلر در توسعه کفشها برای چندین رویداد ورزشی کمک کرد.

داسلر ، جسی اوونز اسپرینتر آمریکایی را ترغیب کرد که از الک های دست ساز خود در المپیک های تابستانی ۱۹۳۶ استفاده کند . در سال ۱۹۴۹ ، به دنبال اختلاف در روابط بین برادران ، آدولف آدیداس را خلق کرد و رودولف پوما را تاسیس کرد که رقیب تجاری آدیداس شد.

آرم آدیداس سه نوار است که در طرح های پوشاک و کفش شرکت به عنوان یک ابزار بازاریابی استفاده می شود. این مارک تجاری ، که آدیداس در سال ۱۹۵۲ از شرکت ورزشی فنلاند Karhu Sports خریداری کرد ، چنان موفقیت آمیز بود که داسلر آدیداس را با عنوان ” شرکت سه خط” معروف کرد.

آدولف پس از بازگشت از جنگ جهانی اول در ماه ژوئیه سال ۱۹۲۴، به برادر بزرگتر خود رودولف پیوست و مشغول کسب و کار شد. برادران Dassler در کارخانه کفش Gebrüder Dassler Schuhfabrik که دارای منبع برق غیر قابل استفاده بود کار خود را شروع کردند و گاهی اوقات برای راه اندازی تجهیزات خود می بایست از جنراتور پدالی با استفاده از دوچرخه ثابت استفاده می کردند.

داسلر در تولید کفش برای چندین رویداد ورزشی همکاری کردند. آنها برای ارتقاء کیفیت کفش های اسپرت ورزشی ، از مدل میخ های فلزی سنگین به جای استفاده از لاستیک روی آوردند. در سال ۱۹۳۶ ، برادران داسلر ، جسی اوونز اسپرینتر آمریکایی را ترغیب کردند که در المپیک تابستانی ۱۹۳۶ از کفش های ساخته شده آنها استفاده کند .

پس از چهار مدال طلای اوونز ، نام و اعتبار کفش های داسلر برای ورزشکاران جهان و مربیان آنها شناخته شد به طوریکه قبل از جنگ جهانی دوم سالانه ۲۰۰۰۰۰ جفت کفش می فروختند.