دل پیرو

آلساندرو دل پیرو بازیکن با اخلاق و پسر طلایی فوتبال ایتالیا

آلساندرو دل پیرو پسر طلایی و با اخلاق فوتبال ایتالیا

آلساندرو دل پیرو (به ایتالیایی: Alessandro Del Piero) با نام‌های مستعار الکس، پینتوریکیو (زاده ۹ نوامبر ۱۹۷۴ – کونلیانو) بازیکن فوتبال بازنشسته ایتالیایی است.

او برای باشگاه یوونتوس و تیم ملی ایتالیا در پست مهاجم کاذب بازی می‌کرد. او از سال ۲۰۱۵ به عنوان کارشناس فوتبال در شبکه اسکای اسپرت ایتالیا فعالیت می‌کند.

او اولین بازی ملی خود را در یورو ۹۶ مقابل روسیه انجام داد.

پله، از آلساندرودل‌پیرو در فیفا ۱۰۰ نام برده‌است. فیفا ۱۰۰ یک لیستی از ۱۲۵ بازیکن بزرگ بازیکن فوتبال است که پله برای جشن صد سالگی فیفا انتخاب کرده‌است.

دل پیرو

ستاره برزیلی رونالدینهو از آلساندرودل‌پیرو به عنوان الگوی خود نام برده‌است. او همچنین توسط آرای جشن طلایی یوفا به عنوان بهترین بازیکن اروپایی در ۵۰ سال گذشته انتخاب شد.

آلساندرودل‌پیرو در سال ۲۰۰۰ به عنوان پر درآمدترین بازیکن فوتبال دنیا شناخته شد. به غیر از سه جایزهٔ مردانگی که در ایتالیا به دل پیرو تعلق گرفته، او برندهٔ جایزهٔ پای طلایی هم شده که به بازیکنانی تعلق می‌گیرد که از لحاظ اخلاقی و تکنیکی بهترین باشند.

آلساندرودل‌پیرو معمولاً به عنوان مهاجم کمکی بازی می‌کند ولی گاهی هم در پست بازیکن خلاق پشت دو مهاجم مورد استفاده قرار می‌گیرد. با اینکه او قامت کوتاهی دارد ولی بسیار خلاق است، پاس گل‌های زیادی می‌دهد و گل‌های فراوانی نیز به ثمر می‌رساند و فقط یک گلزن صرف نیست.

او در ضمن جزو بهترین ضربه آزاد زنهای دنیاست؛ که لقب شاه ضربات ایستگاهی به او داده شده‌است که حتی دیوید بکام مرد لحظه‌ها می‌گوید هنوز نتوانستم مانند دل پیرو ضربه ایستگاهی بزنم.

هوادارن یووه به نقطه ای از زمین بازی لقب محوطهٔ دل پیرو داده‌اند که در واقع جایی در سمت چپ محوطهٔ حریمهٔ حریف است که الکس همواره گل‌های زیادی را از آن منطقه به ثمر رسانده‌است.

الکس برترین گلزن تاریخ یووه است. ضمناً او به همراه روبرتو باجو در مکان چهارم بهترین گلزنان تاریخ تیم ملی ایتالیا قرار دارد.

دیگو آرماندو مارادونا دربارهٔ او گفته‌است: گاهی احساس می‌کنم سن دل پیرو هیچگاه بالا نمی‌رود.

دل پیرو

همچنین به آلساندرو دل پیرو لقب پسر طلایی فوتبال ایتالیا را هم داده‌اند.

در جام جهانی ۲۰۰۶ دل‌پیرو بازی‌ها را از روی نیمکت آغاز کرد. در دو بازی از سه بازی گروهی به زمین آمد و بازی یک شانزدهم نهایی برابر استرالیا را از ابتدا آغاز کرد. در ۴ ژوئیه ۲۰۰۶، او به عنوان یار ذخیره برابر آلمان وارد میدان شد و با ضربه‌ای استادانه گل دوم ایتالیا را به ثمر رساند.

در دیدار فینال مقابل فرانسه بازی به ضربات پنالتی کشیده شد. الکس ضربهٔ خود را گل کرد و ایتالیا در نهایت فاتح جام جهانی شد.

دل‌پیرو بعدها اعتراف کرد که بردن جام جهانی آرزوی دوران کودکی‌اش بوده‌است.

دل‌پیرو تا کنون هفت بار کاپیتان ایتالیا بوده است (در جام جهانی ۲۰۰۶ و در یورو ۲۰۰۸). او در ابتدا شمارهٔ ۱۰ می‌پوشید ولی بعدها آن شماره را به فرانچسکو توتی داد و خودش شمارهٔ ۷ به تن کرد، شماره‌ای که دوران ورزشی‌اش را با آن آغاز کرده بود.

دل پیرو

عناوین و افتخارات ورزشی

باشگاهی
قهرمانی سری آ: ۱۹۹۵ ۱۹۹۷ ۱۹۹۸ ۲۰۰۲ ۲۰۰۳ ۲۰۱۲
نایب قهرمانی سری آ: ۱۹۹۴ ۱۹۹۶ ۲۰۰۰، ۲۰۰۱
قهرمانی جام حذفی: ۱۹۹۵
نایب قهرمانی جام حذفی: ۲۰۰۲ ۲۰۰۴ ۲۰۱۲
قهرمانی سوپر کاب ایتالیا: ۱۹۹۵ ۱۹۹۷ ۲۰۰۲ ۲۰۰۳
نایب قهرمانی سوپر کاب ایتالیا: ۱۹۹۸ ۲۰۰۵
قهرمانی سری بی: ۲۰۰۷
قهرمانی جام باشگاه‌های اروپا: ۱۹۹۶
نایب قهرمانی جام باشگاه‌های اروپا: ۱۹۹۷ ۱۹۹۸ ۲۰۰۳
نایب قهرمانی جام یوفا: ۱۹۹۵
قهرمانی اینترتوتو: ۱۹۹۹
قهرمانی سوپر کاپ اروپا: ۱۹۹۶
قهرمانی جام باشگاه‌های جهان: ۱۹۹۶
ملی
قهرمانی جام جهانی فوتبال: ۲۰۰۶ آلمان
نایب قهرمانی جام ملت‌های اروپا: ۲۰۰۰ بلژیک و هلند
قهرمانی جام ملت‌های اروپا زیر ۲۱ سال: ۱۹۹۴ فرانسه
قهرمانی جام ملت‌های اروپا زیر ۲۱ سال: ۱۹۹۶ اسپانیا