آندری شوچنکو

آندری شوچنکو سرمربی و بازیکن سابق فوتبال اوکراین

آندری شوچنکو ( شوا ) سرمربی و بهترین گلزن فوتبال اوکراین

آندری میکولایوویچ شوچنکو (به اوکراینی: Андрій Миколайович Шевченко) زادهٔ ۲۹ سپتامبر ۱۹۷۶ در اتحاد شوروی با لقبشوا؛ سیاستمدار، سرمربی فوتبال و بازیکن پیشین فوتبال اهل اوکراین است.

آندری شوچنکو در دوران فوتبال خود برای تیم های دینامو کیف، آ.ث. میلان، چلسی و هم‌چنین تیم ملی اوکراین در پست مهاجم بازی می‌کرد. شوچنکو در سال ۲۰۱۶ کمک مربی تیم ملی اوکراین بود و پس از جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۶ سرمربی این تیم شد.

آندری شوچنکو فوتبال را با باشگاه دینامو کیف شروع کرد و پس از قهرمانی در پنج لیگ برتر اوکراین و دو جام حذفی با این تیم، به آث میلان پیوست.

آندری شوچنکو

او در اولین فصل حضورش با این تیم بالاتر از بازیکنان بزرگی همچون باتیستوتا، هرنان کرسپو، و اینزاگی آقای گل سری آ شد. شوچنکو با این تیم سری آ، جام حذفی ایتالیا، سوپر جام ایتالیا، سوپرکاپ اروپا و جام باشگاه‌های اروپا را هرکدام یک بار فتح کرد و همواره از بهترین گل‌زنان ایتالیا و اروپا بود.

او در سال ۲۰۰۴ به عنوان بازیکن سال اروپا انتخاب شد. شوچنکو با ۶۷ گل، چهارمین گلزن تاریخ رقابت‌های لیگ اروپا و نیز با ۱۴ گل برترین گلزن شهرآورد دلا مادونینا میان آث.میلان و اینتر میلان است.

نام او در فیفا ۱۰۰ ( لیست بهترین بازیکنان فوتبال از دید پله ) قرار گرفته‌است.

در ردهٔ ملی شوچنکو به عنوان کاپیتان اوکراین، تا یک چهارم نهایی جام جهانی ۲۰۰۶ با تیم کشورش پیش رفت و نیز یورو ۲۰۱۲ را تجربه کرد. او با ۴۸ گلِ زده در ۱۱۱ بازی ملی، بهترین بازیکن فوتبال اوکراین است و نیز رکورد گلزنی در این کشور را دراختیار دارد.

شوچنکو اولین گل ملی خود را درمه ۱۹۹۶ در بازی دوستانه‌ای مقابل ترکیه به ثمر رساند.

در مارس ۲۰۰۰ والری لوبانوسکی (مربی سابق شوچنکو در دینامو کیف) به مربیگری تیم ملی رسید و اوکراینی‌ها تلاش داشتند به جام جهانی ۲۰۰۲ راه پیدا کنند. شوچنکو در مسابقات مقدماتی ۱۰ گل برای اوکراین به ثمر رساند اما نهایتاً اکراینی‌ها مقابل آلمان حذف شدند و از راه‌ یابی به جام جهانی ناکام ماندند.

آندری شوچنکو

اوکراین در ضمن از راه‌ یابی به یورو ۲۰۰۰ نیز بازماند. در مسابقات راه‌ یابی به آن جام نیز آندری شوچنکو دو گل مقابل روسیه و اسلوونی به ثمر رساند.

در مسابقات راه‌ یابی به یورو ۲۰۰۴ اوکراین مجدداً ناکام ماند. این‌بار نیز شوچنکو حضور داشت و چند گل ( از جمله گلی به اسپانیا ) را به ثمر رساند.

در اکتبر ۲۰۰۵ اوکراین بالاخره ( برای اولین بار در تاریخ ) به جام جهانی راه یافت. آن‌ها در گروه خود در مسابقات راه‌یابی ۱۲ بازی کردند و با هفت بازی برد و تنها یک باخت در صدر گروه نشستند و مستقیماً صعود کردند. شوچنکو از مجموع ۱۸ گل اوکراین شش تا را به ثمر رساند.

آندری شوچنکو در جام جهانی ۲۰۰۶ به عنوان امید اصلی اوکراین به میدان آمد و در بازی دوم در پیروزی چهار بر صفر مقابل عربستان سعودی، یک گل به ثمر رساند.

او سپس در بازی بعدی مقابل تونس هم به میدان آمد و با به ثمر رساندن یک گل به تیمش کمک کرد که از گروه بالا بیاید. آندری در مرحله یک‌ هشتم نهایی در پیروزی اکراین بر سوئیس در ضربات پنالتی شرکت داشت گرچه خود پنالتی اش را گل نکرد.

او در بازی اوکراین و ایتالیا در مرحله یک‌چهارم نهایی هم بازی کرد اما اوکراین ۳–۰ شکست خورد تا از جام حذف شود اما به‌هرحال شوچنکو اولین جام جهانی خود را با به ثمر رساندن دو گل و جای گرفتن در میان هشت تیم برتر به همراه اوکراین با موفقیت به پایان رساند.

آندری شوچنکو

افتخاراتآندری شوچنکو

قهرمانی‌ها
جام باشگاه‌های اروپا: ۲۰۰۲–۲۰۰۳
لیگ ایتالیا (سری آ): ۲۰۰۳–۲۰۰۴
جام حذفی ایتالیا: ۲۰۰۲–۲۰۰۳
سوپرکاپ اروپا: ۲۰۰۴
سوپرکاپ ایتالیا: ۲۰۰۴
لیگ اکراین: ۵ بار (از ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۹)
جام حذفی اکراین: ۲ بار (۱۹۹۶ و ۱۹۹۸)

او در ۲۸ ژوئیه ۲۰۱۲ از فوتبال اعلام بازنشستگی کرد، سپس در عرصهٔ سیاست به پارلمان اوکراین وارد شد و نیز به مربیگری پرداخت.