کنفدراسیون فوتبال آسیا

اعلام آخرین تغییرات کنفدراسیون فوتبال آسیا AFC در نظام حرفه ‌ای ‌سازی ۲۰۲۱

کنفدراسیون فوتبال آسیا تغییراتی را در نظام حرفه ‌ای ‌سازی باشگاه‌ها اعمال کرده که از فصل آتی اجرا خواهد شد. بر این اساس طبق خواسته AFC با اضافه شدن برخی موارد در آیتم‌های مورد نظر کنفدراسیون مجوز حرفه ‌ای به باشگاه‌های حائز شرایط مورد نظر اختصاص خواهد یافت.

همچنین شرایط تعیین امتیازات رده‌ بندی کشورهای آسیایی که معیار اختصاص سهمیه هر کشور در مسابقات محسوب می‌شود نیز با تغییراتی مواجه خواهد بود که بر این اساس سطح فنی لیگ باشگاهی، تعداد تیم‌های شرکت کننده، تعداد تماشاگران و امکانات ورزشگاه‌ها مورد توجه جدی قرار می‌گیرد.

مهمترین شاخص اضافه شده به فهرست آیتم‌های دریافت مجوز حرفه‌ای در سال ۲۰۲۱ الزام باشگاه‌ها به فعال‌سازی تیم فوتبال حرفه‌ای بانوان است. بر این اساس اسامی اعضای تیم مورد نظر باید به شکل رسمی در فدراسیون‌های عضو ثبت شده و به AFC اعلام شود. فعالیت حرفه‌ای تیم بانوان و حضور در مسابقات باشگاهی ازجمله شروط لازم برای دریافت مجوز حرفه‌ای به شمار می‌رود.

شاخصه بعدی ثبت قرارداد حرفه‌ای در رده نوجوانان هر باشگاه و اعلام اطلاعات بازیکنان این رده به کنفدراسیون فوتبال آسیا است. در این بخش AFC موضوع انعقاد قرارداد همچنین پرداخت دستمزد حرفه‌ای به بازیکنان این رده سنی را نیز مورد توجه جدی قرار می‌دهد.

برخی از شاخصه‌ها که پیش از این در رده C آیتم‌های دریافت مجوز حرفه‌ای قرار داشت نیز در تغییرات جدید به اولویت B ارتقا پیدا می‌کند. به طور مثال موضوع مقابله با نژادپرستی همچنین تقویت حوزه آموزش بازیکنان و مربیان ازجمله مواردی است که در نظام جدید مجوز حرفه‌ای از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

همچنین در نظام جدید بر ضرورت تسویه حساب مالی و عدم امکان صدور مجوز برای باشگاه‌های بدهکار تاکید مجدد صورت گرفته و کنفدراسیون اعلام می‌کند در صورت مشاهده هرگونه تخلف با فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها برخورد جدی صورت می‌گیرد. این اقدام با هدف شفاف‌سازی اسناد مالی و پرداخت مطالبات عوامل فعال در فوتبال با دقت نظر صورت می‌پذیرد.

منبع : تسنیم

عناوین روزنامه های ورزشی ایران و جهان