اینیستا

اینیستا ، همیشه گفته‌ام دوست دارم به بارسلونا برگردم

اینیستا

آندرس اینیستا اسطوره بارسلونا که این روزها در ژاپن به سر می‌برد و عضو تیم ویسل‌کوبه است، سال ۲۰۲۰ را خیلی خوب شروع کرد و ۲ قهرمانی با تیمش به دست‌ آورد اما این روزهای خوب حالا تحت تأثیر ویروس کرونا و تعطیلی مسابقات قرار گرفته. اینیستای ۳۵ ساله با نشریه «گاردین» درباره شیوع کرونا، تعطیلی مسابقات، لاماسیا و بازگشت به بارسلونا گفت‌وگو کرده که بخش‌هایی از صحبت‌های او را در ادامه می‌خوانید.

هر وقت عکسی از یک بازی با ورزشگاهی پر از تماشاگر می‌بینم، از اینکه دوباره فوتبال بازی کنم، احساس ناامیدی می‌کنم.» با این جمله تلخ اینیستا صحبت‌هایش را شروع کرده، در حالی که ۲ ماهی می‌شود فوتبال‌ها در ژاپن هم تعطیل شده. ژاپنی‌ها ۲۱ فوریه (۲ اسفند) فصل جدید جی‌لیگ را شروع کردند اما بعد از تنها ۴ روز به‌دلیل شیوع ویروس کرونا مسابقات تعطیل شد. تاریخ‌هایی برای از سر گرفتن جی‌لیگ تعیین شد که دوباره تصمیم گرفته شد مسابقات تعلیق شود.

با این حال اینیستا می‌گوید وضعیت در ژاپن تحت کنترل است. اینیستا شام را در حالی در قرنطینه صرف می‌کند که ۶۵۰۰ مایل از خانه و خانواده‌اش در اسپانیا فاصله دارد. با شروع مجدد جی‌لیگ اینیستا ۳۶ سالگی‌اش را هم جشن گرفته (تولد او یازدهم می‌ است) که می‌تواند نشانه‌ای از نزدیک شدنش به بازنشستگی باشد. با این حال ظاهراً آندرس فعلاً برنامه‌ای برای بازنشستگی ندارد و در این باره می‌گوید: «تمام این زمان بازی نکردن به من انرژی بیشتری داده که بیشتر ادامه دهم.

اینیستا

آندرس درباره اقدامات ژاپنی‌ها برای جلوگیری از شیوع کرونا هم بیان کرد: «از زمان شروع ویروس، مدارس تعطیل هستند و تجمعات بزرگ هم لغو شده‌اند. مواردی مثل زدن ماسک و برخی اقدامات بهداشتی هم اینجا طبیعی هستند، برای اینکه به جلوگیری از شیوع ویروس کمک می‌کنند. الان ما فقط منتظر هستیم، در خانه می‌مانیم و حتی‌الامکان بیرون نمی‌رویم.

کلاس‌های بچه‌ها (والریا ۹ ساله، پائولو آندریا ۴ ساله و سینا ۳ ساله) به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود. آنها می‌دانند ویروس خطرناکی وجود دارد.» فرزندان اینیستا در حال حاضر در «فوئنئالبیا»، دهکده‌ای با ۱۸۱۶ نفر جمعیت کنار والدین او حضور دارند. اینیستا در ادامه درباره شرایط اسپانیا در این روزها هم بیان کرد: «همه‌چیز از ذهن شما می‌گذرد. مردم اینجا به طور طبیعی کارهای‌شان را انجام می‌دهند اما شاید بیشتر از آنچه اینجا رخ می‌دهد، از خواندن اخبار درباره اسپانیا تحت‌تأثیر قرار بگیریم.

در اینجا برخلاف اسپانیا می‌توانید پیاده‌روی کنید اما برخی اوقات این کار را نمی‌کنیم، برای اینکه تحت‌تأثیر اسپانیا هستیم و فکر می‌کنیم که آیا این کار درست است؟ ویروس‌ها و به‌خصوص این ویروس، غیرقابل پیش‌بینی هستند. از خودتان می‌پرسید، چه زمانی می‌توانم به زندگی عادی برگردم؟ یا چه زمانی می‌توانیم خانه را ترک کنیم؟ چه زمانی می‌توانیم یکدیگر را در آغوش بکشیم؟ نمی‌دانیم که آیا بهبود وضعیت هوا باعث می‌شود شیوع ویروس مثل هر ویروس دیگری کاهش پیدا کند.

اینیستا

اینیستا در مورد به تعویق افتادن المپیک توکیو می‌گوید: «لحظه کلیدی المپیک توکیو بود. آنها سعی کردند همه کارها را انجام دهند و وقتی که مسابقات به تعویق افتاد، لیگ هم تا نهم می ‌قرار نبود برگردد. وقتی به عقب برمی‌گردیم، نداشتن هدف مشخص کار سختی است. لحظاتی اتفاق‌هایی افتاده که فکر می‌کردیم این روز یا آن روز بازخواهیم گشت اما دوباره متوقف می‌شود. من نمی‌خواهم دراماتیک صحبت کنم اما می‌بینید که کامل شدن این فصل هم دشوار است. امیدوارم چرخشی اتفاق بیفتد و همه‌چیز به وضوح تغییر کند تا بهتر شود اما بازگشت به بازی‌ها دشوار به نظر می‌رسد.

اسطوره بارسلونا درباره از سرگیری مسابقات فوتبال هم گفت: «فکر می‌کنم قوانینی وجود خواهد داشت که به یک طریقی در شرایط استثنایی تصمیم خواهند گرفت اما وضعیت دشواری است. این برای تیم‌هایی مثل لیورپول یا تیمی از دسته دوم که در حال صعود است باید سخت باشد که بگویید فصل باطل است و حساب نمی‌شود. یا اینکه تیمی در منطقه سقوط باشد. نمی‌دانم چطور آن را حل خواهند کرد.» اینیستا ادامه داد: «در کوتاه‌مدت و میان‌مدت، ویروس روی جامعه و اقتصاد تأثیر می‌گذارد. فوتبال هم بخشی از جامعه است و نمی‌توانند از این مسئله فرار کنند.

سخت است مسیری که باشگاه بارسلونا در حال حاضر می‌رود را با گذشته مقایسه کنیم. لاماسیا کمتر از گذشته استعدادها را پرورش داده، در حالی که در مدت زمان کوتاهی اینیستا، ژاوی، پویول، والدس، مسی، پیکه و بوسکتس را به فوتبال معرفی کرد و آنها ستاره تیم نخست کاتالان‌ها شدند. اینیستا در این باره هم توضیح می‌دهد: «این نسل هرگز تکرار نخواهد شد اما چیزی که الان می‌بینید لزوماً بدتر از گذشته نیست.

اینیستا

نمی‌توانید تعجب کنید که به بازیکنی مثل اینیستا فرصت بیشتری داده نمی‌شود. اگر چیزی را از دست داده‌اید و تنها در پی راهی برای بازیابی آن ایده‌ها هستید، آن هویت بازیابی آن نسل است.» اینیستا در ادامه بیان کرد: «در تاریخ باشگاه دوره‌های مختلفی وجود داشته. بازیکنان جوان وقتی نتایج بد بودند در تیم اول شانس بازی پیدا می‌کردند.

این اتفاق در دوران من افتاد. شما ۱۰، ۱۱ یا ۱۲ بازیکن از تیم جوانان به تیم اول می‌آورید. این بستگی به اینکه مربی کیست و شرایط باشگاه هم دارد اما همیشه فکر می‌کنم اگر بازیکنی در سیستم جوانان به اندازه کافی خوب باشد، به هر طریقی به تیم اول می‌رسد.

برنامه آینده اینیستا چیست؟ او در این مورد می‌گوید: «در حال حاضر در تلاش هستم به دوران بازی‌ام تدوام ببخشم و می‌خواهم تا زمانی که می‌توانم به توپ ضربه بزنم، برای اینکه چیزی است که من را خوشحال می‌کند. من تا سال ۲۰۲۱ قرارداد دارم اما در پایان فصل به چیزهایی که انگیزه خوب می‌دهد، فکر می‌کنم.

من می‌خواهم به بازی کردن ادامه دهم و اینجا خوشحالم. وقتی تمام شد، همیشه گفته‌ام دوست دارم به بارسلونا برگردم اما این هم بستگی دارد که چگونه، با چه نقشی و در چه شرایطی باشد و چه کسانی در باشگاه هستند. با وجود هر آنچه که آنجا تجربه کرده‌ام و با همه احساساتی که دارم، دوست دارم برگردم.

منبع : خبرورزشی