ایکر کاسیاس

ایکر کاسیاس, کاپیتان و رکورد دار بیشترین بازی در تیم ملی اسپانیا

ایکر کاسیاس فرناندز ( به اسپانیایی: Iker Casillas Fernández ) (زادهٔ ۲۰ مه سال ۱۹۸۱، شهر مادرید در کشور اسپانیا) بازیکن فوتبال اسپانیایی است. او موفق شده به همراه تیم ملی فوتبال اسپانیا قهرمان جام جهانی فوتبال شود.

وی با بازوبند کاپیتانی، تیم ملی کشورش را به سوی قهرمانی در جام ملت‌های اروپا رهنمود کرد تا تیم ملی اسپانیا، بعد از ۴۴ سال بتواند قهرمان این رقابت‌ها شود.

او همچنین با ۱۶۷ بازی برای اسپانیا رکورددار بیشترین بازی ملی برای کشورش است.

او پنج بار در پنج سال پیاپی بهترین دروازه‌بان جهان از نگاه فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال شده‌است. وی تاکنون دو بار نامزد بهترین بازیکن سال اروپا شده‌است. در پایان سال ۲۰۰۹ نیز، برای سومین بار در تیم سال یوفا قرار گرفت.

از ژوئیه سال ۲۰۱۰ ایکر به جمع بازیکنانی پیوسته‌ است که توانسته تمام افتخارات ملی و باشگاهی را کسب کند. همچنین دارای رکورد ۱۰۰ کلین شیت با تیم ملی اسپانیا و۲۵۹ کلین شیت با تیم رئال مادریداست.

ایکر کاسیاس

در جام جهانی ۲۰۱۰ نیز، کاسیاس به عنوان بهترین دروازه‌بان جام انتخاب شد. در ۲۱ ژانویه ۲۰۱۴، وی توانست دستکش طلای برترین دروازبان قرن را تصاحب کند.

با قهرمان شدن رئال مادرید در جام باشگاه‌های جهان در دسامبر ۲۰۱۴، ایکر کاسیاس به یک رکورد منحصر به فرد دست یافت.

ایکر کاسیاس در هفتصدمین بازی خود با پیراهن رئال مادرید، به یک افتخار دیگر نایل شد و با بالای سر بردن جام جهانی باشگاه‌ها به اولین بازیکنی در تاریخ بدل می‌شد که به عنوان کاپیتان به تمام افتخارات موجود در سطح باشگاهی و ملی دست یافته‌است.

کاسیاس با رئال، فاتح لیگ قهرمانان، لالیگا، کوپا دل ری، سوپرجام اروپا و اسپانیا و جام بین قاره‌ای شده و با تیم ملی اسپانیا نیز جام جهانی و جام ملت‌های اروپا را فتح کرده‌است.

کاسیاس در تیم زیر ۱۷ سال اسپانیا، با ۱۶ سال سن، به عنوان جوان‌ترین بازیکن تیم حضور پیدا کرد که این تیم در رتبه سوم جهان قرار گرفت. دو سال بعد نیز ایکر به عنوان کاپیتان در تیم ملی زیر ۱۷ ساله‌ها حضور پیدا کرد و با این تیم، قهرمان شد.

در جام جهانی ۲۰۱۰ نیز، ایکر کاسیاس اوج فعالیت ورزشی اش بود که توانست تیم ملی کشورش را برای کسب نخستین قهرمانی تاریخ این کشور در رقابت‌های جهانی، هدایت کند.

وی به عنوان سومین دروازه‌بان تاریخ موفق شده بود که به عنوان کاپیتان، جام را بالای سر ببرد. ایکر کاسیاس در جام جهانی ۲۰۱۰ توانست پنج بار کلین شیت کند.

ایکر کاسیاس به همراه داوید ویا یکی از ارکان اصلی اسپانیا در راه قهرمانی جام جهانی بود و وی در پایان این مسابقات به عنوان بهترین دروازه بان جام جهانی ۲۰۱۰ دست یافت و توانست علاوه بر قهرمانی جهان دستکش طلایی را از آن خود کند.

وی هم اکنون با ۱۶۷ بازی ملی دارای رکورد بیشترین بازی ملی برای تیم ملی اسپانیا است.

ایکر کاسیاس

افتخارات ایکر کاسیاس

بهترین دروازبان قرن (سازمان افتخارات فوتبال)
بهترین دروازبان تاریخ جام جهانی (یوفا)
بهترین دروازبان تاریخ جام ملت‌های اروپا (یوفا)
بهترین دروازبان لیگ قهرمانان اروپا (یوفا)
بهترین دروازه‌بان تاریخ اروپا (یوفا)
دستکش طلای برترین دروازبان قرن ۲۱ از دیدگاه یوفا :Winer The Best Goalkeeper In 21 Century
در مجموع جایزه برترین دروازبان سال فیفا: FIFA/Fifpro World’s best goalkeeper: پنج بار | تا از ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳
جایزه براوو: یک بار | ۲۰۰۰
جایزه Don Balón Award for Breakthrough Player of the Year: یک بار | ۲۰۰۰
جایزه Zamora Trophy: یک بار | ۰۸–۲۰۰۷
جایزه FIFPro World XI: دو بار | ۰۹–۲۰۰۸ و ۰۸–۲۰۰۷
جایزه IFFHS Best Goalkeeper: پنج بار | ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲
جایزه LFP best goalkeeper: یک بار | ۰۹–۲۰۰۸
جایزه FIFA/Fifpro World’s best goalkeeper: یک بار | ۰۹–۲۰۰۸
جایزه FIFA World Cup Golden Glove: یک بار | ۲۰۱۰

عضو تیم سال از طرف UEFA: شش بار | و ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲
عضو تیم سال از طرف ESM: یک بار: | ۰۸–۲۰۰۷
عضو تیم منتخب رقابت‌های یورو ۲۰۰۸
عضو تیم سال از طرف FIFA.com: یک بار | ۰۹–۲۰۰۸
عضو تیم منتخب جام جهانی ۲۰۱۰

وی تنها فوتبالیست تاریخ است که به تمام افتخارات موجود در سطح باشگاهی و ملی دست یافته‌است. کاسیاس با رئال فاتح لیگ قهرمانان، لالیگا، کوپا دل ری، سوپرجام اروپا و اسپانیا و جام بین قاره‌ای شده و با تیم ملی اسپانیا نیز جام جهانی و جام ملت‌های اروپا را فتح کرده‌است.