تیری آنری

تیری آنری یکی از بهترین مهاجمان تاریخ فوتبال

تیری آنری (فرانسوی: Thierry Daniel Henry؛ زادهٔ ۱۷ اوت ۱۹۷۷) مربی فوتبال و بازیکن فوتبال حرفه‌ای پیشین اهل فرانسه است. هانری در دوران حرفه‌ای فوتبال خود در پست مهاجم برای تیم‌های باشگاهی مانند آرسنال و بارسلونا و نیز تیم ملی فرانسه بازی می‌کرد.

تیری آنری فوتبال حرفه‌ای را از سال ۱۹۹۴ در باشگاه موناکو شروع کرد و در سال ۱۹۹۸ به تیم ملی فرانسه دعوت شد. او پس از گذشت پنج فصل با موناکو به تیم یوونتوس در لیگ سری آ ایتالیا پیوست. او بعد از نیم‌ فصل اول ۲۰۰۰–۱۹۹۹ با بستن قراردادی به ارزش ۱۱ میلیون یورو به آرسنال انگلیس فروخته‌ شد.

تیری آنری طی ۸ سال حضورش در آرسنال تا ۲۰۰۷، مهاجمی قدرتمند و یکی از بهترین بازیکنان جهان شد، به‌طوریکه عنوان بازیکن سال فوتبال انگلیس را دو بار و کفش طلای بهترین گلزن لیگ انگلیس را چهار بار کسب کرد و در فصل ۰۴–۲۰۰۳ از سوی فیفا به عنوان دومین بازیکن سال فوتبال جهان انتخاب شد.

تیری آنری

نام هانری چهار بار در تیم منتخب سال اروپا قرار گرفت و با ۲۲۸ گل، رکورددار بیشترین گلِ زده در تاریخ باشگاه آرسنال شد. او با آرسنال دو بار برنده جام حذفی انگلستان و دو بار قهرمان لیگ جزیره شد و همچنین تا فینال لیگ قهرمانان اروپا ۰۵–۲۰۰۴ پیش رفت.

هانری در ژوئن سال ۲۰۰۷ به بارسلونا پیوست و با این تیم در سه فصل حضورش به قهرمانی لالیگا، کوپا دل ری، لیگ قهرمانان اروپا ۰۹–۲۰۰۸، سوپر کاپ اسپانیا و جام باشگاه‌های جهان رسید.

در ردهٔ ملی نیز هانری با تیم ملی فرانسه به قهرمانی در جام جهانی ۱۹۹۸، یورو ۲۰۰۰ و جام کنفدراسیون‌ها ۲۰۰۳ رسید. او با ۵۱ گلِ زده در ۱۲۳ بازی، بهترین گلزن ملی در فرانسه است.

او در جام کنفدراسیون‌های سال ۲۰۰۳ بهترین بازیکن و بهترین گلزن این تورنمنت شد، و توپ طلا و کفش طلای این جام را از آن خود کرد. او پس از ناکامی فرانسه در جام جهانی ۲۰۱۰ از تیم ملی فرانسه کناره‌گیری کرد.

هانری پس از بازنشستگی در سال ۲۰۱۴ به حرفهٔ مربیگری پرداخت، از سال ۲۰۱۶، کمک مربی تیم ملی بلژیک شد و تا پایان جام جهانی ۲۰۱۸ این تیم را همراهی کرد. او سال ۲۰۱۸ سرمربی تیم موناکو فرانسه بود.

تیری آنری

آنری در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان به رغم صعود دشوار به جام‌جهانی به هم‌راه تیم ملی فرانسه نائب‌قهرمان جهان شد. خطای‌هند آنری و زدن گل توسط دست در پلی آف جام جهانی ۲۰۱۰ باعث صعود فرانسه به جام‌جهانی فوتبال ۲۰۱۰ شد.

وی بعد از جام‌جهانی فوتبال ۲۰۱۰ در یک کنفرانس خبری خبر از کناره‌گیری خود از تیم ملی فوتبال فرانسه و هم‌چنین پیوستن به تیم نیویورک رد بولز آمریکا داد و تا سال ۲۰۱۴ نیز در این تیم بازی کرد البته آنری در نیم‌فصل ۲۰۱۲ موقتاً به صورت قرضی به باشگاه آرسنال و لیگ‌جزیره بازگشت.

او با ۵۱ گل‌ملی بالاتر از میشل‌پلاتینی قرار دارد.

آنری تا پیش از پیوستن جنجالی به بارسلونا با مبلغ ۲۴ میلیون یورو که البته بعده‌ها مشخص شد این قرارداد شامل یک بند آزادی با مبلغی بالغ بر ۱۲۵ یورو بود؛ پس از جام‌جهانی فرانسه از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۷ به مدت ۸ سال در آرسنال بازی نمود.

او با وجود سال‌های متوالی کم‌فراز و نشیب در بالاترین سطح آمادگی هیچ‌ گاه صاحب عنوان برترین بازیکن فوتبال جهان نگردید و تنها ۲ بار در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ عنوان دومین بازیکن فوتبال جهان را در کارنامهٔ خویش ثبت نمود.

تیری آنری