جام ملتهای آسیا

جام ملتهای آسیا

جام ملت‌های آسیا یک تورنمنت فوتبال است که کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) آن را برگزار می‌کند.این مسابقات هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود. این جام پس از کوپا آمه‌ریکا قدیمی‌ترین تورنمنت ملی قاره‌ای در دنیاست.

قهرمان این مسابقات به عنوان قهرمان قاره آسیا در رشته فوتبال شناخته شده و به جام کنفدراسیون‌ها راه می‌یابد.

این جام از سال ۱۹۵۶ میلادی (۱۳۳۵ خورشیدی) به میزبانی هنگ‌کنگ آغاز شد و تا سال ۲۰۰۴ در چین هر چهار سال یک بار برگزار گردید ولی پس از آن به دلیل هم‌زمانی این جام با جام ملت‌های اروپا و المپیک، کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفت تا دورهٔ برگزاری بازی‌ها را تغییر دهد تا در سطح جهانی به این جام توجه بیشتری شود. بعد از جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴، دوره بعدی این جام در سال ۲۰۰۷ برگزار شد و از آن پس باز هم فاصله چهار ساله در برگزاری آن رعایت می‌شود. در ۳ دوره ابتدایی تیم‌های شرکت‌کننده در این جام کم بودند و تنها ۴ تیم در مرحله نهایی حضور پیدا کردند.

دوره چهارم این مسابقات در سال ۱۹۶۸ به میزبانی ایران و با شرکت پنج تیم در مرحله نهایی و به صورت دوره‌ای برگزار گردید. دو دوره بعدی نیز در سال ۱۹۷۲ در تایلند و ۱۹۷۶ در ایران با حضور شش تیم در مرحله نهایی برگزار شد که در این دو دوره، تیم‌ها به دو گروه ۳ تیمی تقسیم شدند و سپس دو تیم برتر گروه‌ها به مرحله نیمه نهایی راه یافتند. دوره‌های ۱۹۸۰ در کویت، ۱۹۸۴ در سنگاپور و ۱۹۸۸ در قطر این مسابقات با حضور ده تیم و در دو گروه پنج تیمی در مرحله نهایی برگزار گردید، اما در سال ۱۹۹۲ تنها هشت تیم در دور نهایی حاضر بودند. با افزایش تعداد تیم‌ها، دوره‌های ۱۹۹۶ در کشور امارات و ۲۰۰۰ در لبنان، بازی‌ها با شرکت ۱۲ تیم و در سه گروه چهار تیمی برگزار گردید و در این دوره‌ها برای نخستین بار مرحله یک چهارم نهایی پس از دور مقدماتی به مسابقات اضافه شد.

در سال ۲۰۰۴ در چین، سال ۲۰۰۷ به صورت مشترک به میزبانی چهار کشور اندونزی، تایلند، مالزی و ویتنام، سال ۲۰۱۱ در قطر و سال ۲۰۱۵ در استرالیا با شرکت ۱۶ تیم و در چهار گروه چهار تیمی برگزار شد.

تا دوره هفدهم در سال ٢٠١۹ تیم ژاپن با چهار قهرمانی پر افتخارترین تیم این مسابقات می‌باشد. پس از ژاپن، تیم‌های ایران و عربستان‌سعودی هر کدام سه بار به قهرمانی این مسابقات رسیده‌اند.

گروه A

گروه B

گروه C

گروه D

گروه E

گروه F