رکوردهایی که لیورپول شکسته و شاید در آینده بشکنند

لیورپول قهرمان فصل ۲۰۲۰-۲۰۱۹ لیگ برتر انگلیس شد که نخستین قهرمانی‌شان پس از ۳۰ سال است. مدت زیادی منتظر بودیم تا روزی برسد که این جمله را بنویسیم. شکست منچسترسیتی مقابل چلسی اختلاف امتیاز لیورپول با تیم دوم جدول را به ۲۳ امتیاز رساند و قهرمانی‌شان را ۷ هفته مانده به پایان رقابت‌ها قطعی کرد.

اما حالا که قهرمانی لیورپول مسجل شده، آیا مأموریت‌شان پایان یافته؟ قطعاً این‌طور نیست، چراکه رکوردهای مهم و بزرگی در کنار زودهنگام‌ترین قهرمانی تاریخ لیگ برتر انگلیس هستند که به‌راحتی می‌توانند به شاگردان کلوپ تعلق بگیرند.

یورگن کلوپ

بیشترین امتیاز : ۱۰۰

منچسترسیتی به رکورد بیشترین امتیاز تاریخ لیگ برتر انگلیس وقتی رسید که ۱۰۰ امتیاز تحت هدایت پپ گواردیولا در فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۷ کسب کرد. حالا لیورپول فقط ۱۴ امتیاز تا رسیدن به آن رکورد نیاز دارد. اگر آنها همه بازی‌های‌شان را ببرند به رکورد ۱۰۷ امتیاز هم خواهند رسید. این مأموریت بزرگ برای لیورپولی‌ها ساده به نظر می‌رسد. البته نباید فراموش کنید ۳ بازی مقابل تیم‌های بیگ‌سیکس باقی مانده. جدال هفته آتی مقابل منچسترسیتی و نبردهای دو هفته و یک هفته مانده به پایان لیگ برتر مقابل تیم‌های آرسنال و چلسی.

بیشترین امتیاز خانگی : ۵۵

۳ تیم تابه‌حال موفق شده‌اند به رکورد بیشترین امتیاز خانگی در یک فصل دست پیدا کنند. رکوردی که با برد در ۱۸ بازی و یک تساوی ثبت شده. چلسی در فصل ۲۰۰۶-۲۰۰۵ این کار را انجام داد، سپس منچستریونایتد در فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۰ به چنین رکوردی دست پیدا کرد و آخرین تیمی که به آن رسید منچسترسیتی در فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۰ بود. لیورپول در حال حاضر ۴۸ امتیاز در آنفیلد به دست‌ آورده و همه ۱۶ بازی‌اش را در خانه برده. تنها راه رسیدن به این رکورد بردن همه بازی‌های خانگی تا پایان فصل است. اواسط ماه جولای در دیدار مقابل چلسی، سرخ‌ها می‌توانند این رکورد را بشکنند. استون‌ویلا و برنلی دیگر رقبای آنها در آنفیلد هستند.

بیشترین امتیاز خارج‌از‌خانه : ۵۰

هیچ تیمی به اندازه منچسترسیتی فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۷ دور از خانه امتیاز کسب نکرده است. آنها ۵۰ امتیاز از ۵۷ امتیاز ممکنِ خارج‌از‌خانه را به دست‌ آوردند. تنها مقابل کریستال‌پالاس و برنلی در خانه رقیب متوقف شدند و لیورپول در آنفیلد ۴ بر ۳ شکست‌شان داد. لیورپول در حال حاضر ۳۸ امتیاز بیرون از آنفیلد به دست‌ آورده. مقابل منچستریونایتد و اورتون متوقف شدند و از واتفورد شکست خوردند. برای گذر کردن از رکورد سیتی باید هر ۴ بازی خارج‌از‌خانه را ببرند و حتی یک تساوی هم باعث از دست رفتن این رکورد می‌شود. بیرون از خانه باید مقابل منچسترسیتی، برایتون، آرسنال و نیوکاسل بازی کنند.

لیورپول

بیشترین پیروزی : ۳۲

منچسترسیتی این رکورد را ۲ مرتبه تحت هدایت پپ گواردیولا زد. لیورپول تا هفته سی‌ویکم لیگ برتر موفق شده ۲۸ برد کسب کند. اگر همه بازی‌های بعدی‌شان را ببرند، در دیدار مقابل آرسنال از رکورد بیشترین برد در یک فصل گذر خواهند کرد. حتی تیم کلوپ این شانس را دارد که تا مرز ۳۵ برد هم برسد و رکوردی دست‌نیافتنی ثبت کند.

بیشترین برد خانگی : ۱۸

این رکورد هم تعلق گرفته به همان تیم‌هایی که بیشترین امتیاز خانگی در یک فصل را کسب کرده‌اند، یعنی چلسی، منچستریونایتد و منچسترسیتی. این ۳ تیم فصل یک بازی خانگی‌شان را نبردند و در ۱۸ بازی به پیروزی رسیدند. لیورپول در صورت برد در ۳ بازی خانگی باقی‌مانده رکورد آنها را پشت‌سر می‌گذارد. در حال حاضر لیورپول رکورد ۱۰۰ درصد پیروزی در آنفیلد را دارد.

بیشترین برد خارج ‌از ‌خانه : ۱۶

منچسترسیتی مثل رکورد امتیازی، در بیشترین برد هم رکورددار است. سیتیزن‌ها ۱۶ برد خارج‌از‌خانه داشته‌اند اما لیورپول به‌دلیل تساوی مقابل اورتون دیگر نمی‌تواند این رکورد را بشکند. تنها در صورتی که بتوانند هر ۴ بازی بعدی خارج‌از‌خانه را ببرند با رکورد منچسترسیتی برابری خواهند کرد. این سخت‌ترین رکوردی است که شاگردان کلوپ می‌توانند به آن برسند.

بیشترین گل زده : ۱۰۶

در همان فصل معروف ۲۰۱۸-۲۰۱۷، منچسترسیتی علاوه بر رکورد ۱۰۰ امتیاز، رکورد گلزنی را هم با ۱۰۶ گل شکست. لیورپول در ۳۱ بازی ۷۰ گل زده، در حالی که سیتی همین فصل هم با ۷۷ گل زده بالاتر از آنها هستند. این رکورد را خیلی بعید است تیم کلوپ در فصل جاری بزند. ثبت ۳۶ گل یا بیشتر که به طور میانگین ۱/۵ گل در هر بازی است، دشوار به نظر می‌رسد. غیرممکن نیست اما احتمال آن را باید خیلی اندک دانست.

بیشترین فاصله امتیازی : ۱۸

وقتی منچسترسیتی در فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۷ قهرمان شد، ۱۰۰ امتیاز کسب کرد. فاصله تیم گواردیولا با نزدیک‌ترین رقیب یعنی منچستریونایتد ۱۸ امتیاز بود. در حال حاضر لیورپول ۲۳ امتیاز بیشتر از منچسترسیتی کسب کرده. اگر بتوانند این فاصله را در ادامه فصل حفظ کنند به رکوردی جاودانه خواهند رسید و قاطع‌ترین قهرمانی تاریخ لیگ برتر برای‌شان به ثبت می‌رسد.

لیورپول

زود هنگام ترین قهرمانی لیگ برتر : ۳۱

اتفاق قابل توجه درباره لیورپول سرعت رسیدن آنها به قهرمانی است. لیورپول در حالی قهرمانی‌اش را مسجل کرده که ۷ هفته تا پایان لیگ برتر باقی مانده. پیش از آنها بهترین رکورد در این زمینه متعلق به منچستریونایتد در فصل ۲۰۰۱-۲۰۰۰ بود که ۵ هفته مانده به پایان لیگ قهرمان شد. به لطف چلسی، لیورپول این رکورد را ۲ هفته زودتر شکست.

دیرترین قهرمانی لیگ برتر : ۲۵ ژوئن

با تشکر از «کووید-۱۹»! لیورپول پس از تعویق ۳ ماهه لیگ برتر انگلیس به قهرمانی لیگ برتر رسید. هیچ باشگاهی در لیگ برتر در چنین تاریخی قهرمانی‌اش را جشن نگرفته بود. احتمالاً این رکورد که به نام سرخ‌های مرسی‌ساید ثبت شده هرگز شکسته نخواهد شد. یا حداقل اینکه در زمان حیات خیلی از ما امکان ثبت چنین رکوردی نیست.

زود هنگام ترین پیروزی مقابل همه رقبا : ۳۱

پس از ۳۱ بازی، لیورپول حداقل یک مرتبه همه رقبایش در فصل ۲۰۲۰-۲۰۱۹ لیگ برتر انگلیس را شکست داده است. پیش از این ۵ تیم رکورد پیروزی مقابل همه تیم‌های لیگ برتری را به ثبت رسانده بودند. منچستریونایتد در فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۰ و چلسی در فصل ۲۰۰۶-۲۰۰۵ این رکورد را در هفته سی‌وششم ثبت کردند. منچسترسیتی گواردیولا هم در فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۷ هفته سی‌ودوم به این افتخار رسیدند.

بیشترین برد متوالی خانگی : ۲۳

هر تیمی موفق شده قهرمان لیگ برتر شود، در خانه عملکرد بسیار خوبی داشته. لیورپول امسال هم در ادامه سال گذشته در آنفیلد شکست‌ناپذیر بوده. سرخ‌ها الان ۲۳ برد متوالی خانگی داشته‌اند و حتی می‌توانند این رکورد را در ادامه فصل بهبود ببخشند. با برد در ۳ بازی بعدی خانگی رکوردهای مختلفی را خواهند شکست.

منبع : خبرورزشی