فرانس پوشکاش

فرانس پوشکاش بهترین و برترین گلزن قرن بیستم

فرانس پوشکاش بهترین گلزن مجارستان

فرانس پوشکاش یا فرنتس پوشکاش (به زبان مجاری: Puskás Ferenc؛ زادهٔ ۲ آوریل ۱۹۲۷ – درگذشتهٔ ۱۷ نوامبر ۲۰۰۶) بازیکن و مربی فوتبال اهل مجارستان بود.

فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال فرانس پوشکاش را به عنوان بهترین گلزن قرن بیستم انتخاب کرده‌است. او همچنین از طرف مجله ورلد ساکر، به عنوان یکی از بزرگ‌ ترین بازیکنان تاریخ فوتبال، انتخاب شده‌است.

پدر پوشکاش، بازیکن حرفه ای فوتبال و مربی باشگاه کیش پشت بود و علاقه‌مندی به فوتبال را به فرزندش نیز منتقل نمود. فرانس پوشکاش در سن ۱۶ سالگی به این باشگاه پیوست و در جایگاه مهاجم به بازی پرداخت.

دو سال پس از آن پوشکاش اولین بازی ملی‌اش را روز ۲۰ اوت ۱۹۴۵ برابر اتریش برگزار و با به ثمر رساندن یک گل نقش مؤثری در پیروزی ۵ بر ۲ بر اتریش ایفا کرد.

در سال ۱۹۴۹ وزارت دفاع مجارستان، سرپرستی و حمایت از باشگاه کیش‌پشت را به عهده گرفت و از آن به بعد، نام این تیم به هونود تغییر پیدا کرد و در گروه با توجه به درجهٔ نظامی اش به او لقب سرگرد تیزرو (galloping major) دادند.

فرانس پوشکاش

در باشگاه هونود در بین سالهای ‎۱۹۴۹–۱۹۵۵ او توانست پنج عنوان قهرمانی کسب کند و در سال ۱۹۴۸ او گلزن برتر اروپا بود. در تاریخ فوتبال به ویژه او را با توانایی در مهار توپ، چابکی و قدرتی که می‌توانست در زمین بازی کند می‌شناسند.

فرانس پوشکاش با تسیبور، کوچیش، بوژیک، هیدگ کوتی و سایر بازیکنان، تیمی شکست ناپذیر به نام تیم طلایی تشکیل داده بودند. بین سالهای ‎۱۹۵۰–۱۹۵۶ آنها موفق شدند در بازیهای ملی و رسمی با ۴۳ برد، ۷ تساوی و ۱ باخت نتایج برجسته ای را در دیدارهای ملی به خود اختصاص دهند.

فرانس پوشکاش در مجموع در ۸۴ بازی ملی، پوشکاش توانست ۸۳ گل به ثمر رساند.

فرانس پوشکاش ، در ۱۷ نوامبر ۲۰۰۶ در بیمارستانی در بوداپست به علت عارضه قلبی و عروقی و مشکلات تنفسی در سن ۷۹ سالگی درگذشت.

در سال ۲۰۰۲ ورزشگاه نِپ اشتادیون (مجاری: Népstadion، ورزشگاه ملت) بوداپست به افتخار پوشکاش به ورزشگاه فرنتس پوشکاش تغییر نام پیدا کرد.

در۲۰ اکتبر ۲۰۰۹ جایزهٔ بین‌المللی پوشکاش فیفا به افتخار او تعیین شد که به بهترین گلزنهای جهان تعلق می‌گیرد. اولین برنده این جایزه کریستیانو رونالدو بود که در تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۰۹ موفق به گرفتن آن گردید.

فرانس پوشکاش

افتخارات

باشگاهی
مجارستان بوداپست هونود
لیگ دسته اول فوتبال مجارستان: ۱۹۴۹/۵۰، ۱۹۵۰، ۱۹۵۲، ۱۹۵۴، ۱۹۵۵
اسپانیا رئال مادرید
لا لیگا: ‎۱۹۶۰–۶۱، ‎۱۹۶۱–۶۲، ‎۱۹۶۲–۶۳، ‎۱۹۶۳–۶۴، ‎۱۹۶۴–۶۵
کوپا دل ری: ‎۱۹۶۱–۱۹۶۲
لیگ قهرمانان اروپا: ۵۹–۱۹۵۸, ۶۰–۱۹۵۹, ۶۶–۱۹۶۵
جام بین قاره‌ای: ۱۹۶۰
ملی
مجارستان تیم ملی فوتبال مجارستان
جام بالکان: ۱۹۴۷
بازی‌های المپیک تابستانی: ۱۹۵۲
مسابقات فوتبال اروپای مرکزی: ۱۹۵۳
جام جهانی فوتبال ۱۹۵۴ نایب قهرمان: ۱۹۵۴
مربی
یونان پاناتینایکوس
سوپر لیگ فوتبال یونان: ‎۱۹۶۹–۷۰، ‎۱۹۷۱–۷۲
لیگ قهرمانان اروپا-جام حذفی ۷۱–۱۹۷۰
پاراگوئه سول ده آمریکا
لیگ برتر پاراگوئه: ۱۹۸۶
استرالیا ساوت ملبورن هِلاس
لیگ ملی فوتبال: ‎۱۹۹۰–۹۱
جام ان‌ال‌اس: ‎۱۹۸۹–۹۰
جام دوکرتی: ۱۹۸۹ و ۱۹۹۱