فرانچسکو توتی

فرانچسکو توتی دومین گل زن برتر سری آ ایتالیا

فرانچسکو توتی مهاجم و هافبک هجومی سابق تیم ملی ایتالیا

فرانچسکو توتی ( ایتالیایی: Francesco Totti؛ زادهٔ ۲۷ سپتامبر ۱۹۷۶) بازیکن فوتبال پیشین اهل ایتالیا است. پست فرانچسکو توتی مهاجم یا هافبک هجومی بود.

او در ۲۸ مه ۲۰۱۷ در بازی مقابل جنوا رسماً از دنیای فوتبال خداحافظی کرد و مراسم خداحافظی وی در ورزشگاه المپیک رم برگزار شد.

هر چند بیشتر در پست مهاجم دوم معروف است یک متصل‌ کننده میان دو پست که بازیکن در نقش یک لینکر خط هافبک را به مهاجم یا مهاجمان متصل می‌کند.

فرانچسکو توتی همچنین اولین گزینه برای ضربات آزاد و پنالتیها در رم بود که گل‌های فراوانی از روی توپ‌های مرده به ثمر رسانده‌ است.

فرانچسکو توتی به عنوان سمبل رم شناخته می‌شود چون تا کنون باشگاه را علی‌ رغم پیشنهادهای بسیار از تیم‌های قوی تر و ثروتمند تر ترک نکرده‌ است. او به عنوان بهترین گلزن باشگاه با بیشترین بازی انجام داده برای تیم در تاریخ باشگاه ثبت شده‌ است.

فرانچسکو توتی

در ۱۷ ژوئن سال ۲۰۰۷ فرانچسکو توتی به عنوان ارزشمند آقای گلی اروپا دست یافت و کفش طلای قارهٔ سبز را از آن خود کرد. همچنین او دومین گلزن برتر تاریخ سری آ است و تنها سیلویو پیولا بازیکن اسبق تیم‌های لاتزیو و یوونتوس با به ثمر رساندن ۲۷۴ گل بالاتر از او قرار دارد.

بعد از سه سال در تیم جوانان، توتی اولین حضور خود را برای تیم بزرگسالان رم در سن شانزده سالگی هنگامی که وویادین بوسکوف مربی این تیم بود در ۲۸ مارس ۱۹۹۳ در پیروزی ۲–۰ مقابل برشا انجام داد، در فصل بعد با مربیگری کارلوماتزونه توتی اولین گل خود را در ۴ سپتامبر ۱۹۹۴ در تساوی ۱–۱ برابر فوجا به ثمر رساند.

در سال ۲۰۰۰–۲۰۰۱ رم با مربیگری فابیو کاپلو شروع بکار کرد. توتی در تیم کاپلو به دلیل مهارت پاس‌های در عمق به عنوان هافبک هجومی مورد استفاده قرار گرفت و در این سال در کنار باتیستوتا و مونتلا مثلث هجومی خطرناکی را شکل دادند که در نهایت به قهرمانی تیم رم در سری آ انجامید توتی بازیکن سال فوتبال ایتالیا در سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ نامگذاری شد.

توتی در بازی فینال جام ملت‌های اروپا زیر ۱۸ سال در ژوئیه ۱۹۹۵ در پیروزی ۴ بر ۱ برابر اسپانیا برای ایتالیا گل زنی کرد.

در فینال زیر ۲۱ ساله‌ها در تساوی یک بر یک برابر اسپانیا نیز زنندهٔ تنها گل تیمش بود؛ ولی توتی اولین بازی رسمی خود را برای تیم ملی بزرگسالان ایتالیا در دهم اکتبر سال ۱۹۹۸ در بازی برابر سمویس انجام داد.

او در تورنمنت نهایی یورو ۲۰۰۰ نیز حاضر شد و در بازی برابر رومانی و بلژیک موفق به گلزنی شد. هر چند ایتالیا در بازی فینال طرف بازنده برابر فرانسه بود، توتی لقب بهترین بازیکن میدان را از آن خود کرد و به عقیدهٔ بسیاری از کارشناسان همچون میشل پلاتینی وی بهترین بازیکن تورنمنت بود.

فرانچسکو توتی

بعد از مصدومیت شدید فرانچسکو توتی از ناحیهٔ مچ پا حضور او در جام جهانی ۲۰۰۶آلمان در هاله‌ای از ابهام قرار داشت ولی وی سرانجام با کمک پزشکان به این تورنومنت بزرگ رسید. در بازی برابر استرالیا وی تک گل بازی را در آخریت دقیقهٔ بازی از روی نقطهٔ پنالتی برای ایتالیا به ثمر رساند.

در برد ۳ بر ۰ برابر اوکراین توتی پاس گل اول را به زامبروتا به زیبایی داد. در بازی برابر آلمان در نیمه نهایی هم توتی به میدان رفت. وی همچنین در بازی فینال هم از ابتدا به میدان رفت ولی در دقیقهٔ ۶۱ جای خود را به هم باشگاهی اش یعنی دانیله ده روسی داد و وی همراه تیم جام طلایی را بالای سر برد و در پایان مسابقات در بین ۲۳ نفر برتر تورنومنت قرار گرفت.

فرانچسکو توتی در تمامی بازی های این تورنمنت در برای تیم ملی کشورش به میدان رفت و نقش مهمی در قهرمانی کشورش در جام جهانی ۲۰۰۶ داشت.

افتخارات

مقام شایستگی شوالیهٔ جمهوری ایتالیا
مقام شایستگی افسری جمهوری ایتالیا
ستاره‌های جام جهانی ۲۰۰۶
عضو تیم منتخب یورو ۲۰۰۰
بازیکن سال فوتبال ایتالیا:(۲۰۰۰٫۲۰۰۱٫۲۰۰۳٫۲۰۰۴٫۲۰۰۷)
بازیکن سال سری آ:(۲۰۰۰٫۲۰۰۳)
بازیکن جوان سال ایتالیا:(۱۹۹۹)
بهترین گلزن سری آ:(۲۰۰۶٫۲۰۰۷)
کفش طلائی اروپا:(۲۰۰۷)
پای طلا(۲۰۱۰)
دومین گلزن برتر تاریخ سری آ

فرانچسکو توتی

آ اس رم
سری آ:قهرمان(۲۰۰۱)
نایب قهرمانی(۲۰۰۲٫۲۰۰۴٫۲۰۰۶٫۲۰۰۷٫۲۰۰۸٫۲۰۱۰/۲۰۱۷)
کوپا ایتالیا:قهرمان(۲۰۰۷ , ۲۰۰۸)
نایب قهرمانی(۲۰۰۳٫۲۰۰۵٫۲۰۰۶٫۲۰۱۰٫۲۰۱۳)
جام برندگان سری آ: قهرمان(۲۰۰۱٫۲۰۰۷)
نایب قهرمانی(۲۰۰۶٫۲۰۰۸٫۲۰۱۰)
تیم ملی
جام جهانی: قهرمان(۲۰۰۶)
جام ملت‌های اروپا: نایب قهرمانی(۲۰۰۰)
جام ملت‌های اروپا زیر ۲۱ سال: قهرمان(۱۹۹۶)