ورزش فوتبال

قوانین فوتبال و همه آنچه درباره آن باید بدانید (بخش سوم)

قوانین فوتبال و مقررات فیفا

قوانین فوتبال : فوتبال قوانینی دارد که بازی براساس آن‌ها انجام می‌گیرد. توپ فوتبال وسیله‌ای است که بازی با آن انجام می‌گیرد و دور آن ۷۱ سانتی‌متر است. در زمین فوتبال، دو تیم که هر کدام از یازده بازیکن (شامل مهاجم، هافبک، مدافع و یک دروازه‌بان) تشکیل شده، به رقابت با یک‌دیگر می‌پردازند.

هدف هر تیم وارد کردن توپ به دروازهٔ حریف یا اصطلاحاً گل زدن است. هر تیمی که در پایان بازی گل بیشتری به ثمر رسانده‌ باشد، برندهٔ بازی است و تیم مقابل بازنده است. اگر هر دو تیم به تعداد مساوی گل به ثمر برسانند، با هم مساوی یا تساوی کرده‌اند.

برای خواندن ( بخش دوم ) این مقاله اینجا کلیک کنید

کنفدراسیون بین‌المللی فوتبال

در ورزش فوتبال هرتیم یک کاپیتان دارد که تیم را رهبری می‌کند.

هیچ بازیکنی در زمین به جز دروازه‌ بان حق دست‌زدن و زدن بازو به توپ را ندارد و پرتاب توپ توسط دروازه‌بان، یک نوع آغاز مجدد بازی است. بازیکنان معمولاً با پای خود توپ را در زمین جابه‌جا می‌کنند و گاهی اوقات از دیگر بخش‌های بدن ( به‌ویژه سر ) نیز برای جابه‌جا کردن توپ استفاده می‌کنند.

بازیکنان تنها از دست‌ها و بازوهای خود نمی‌توانند استفاده‌ کنند. همهٔ بازیکنان توپ را در هر جهت و در سراسر زمین جابه‌جا می‌کنند، اما نمی‌توان توپ را در موقعیت آفساید دریافت‌کرد. بازیکنان با روش‌های کنترل توپ از جمله دریبلینگ ( دریبل کردن )، پاس‌دادن توپ به هم‌تیمی، شوت‌ زدن که معمولاً با عکس‌العمل دروازه‌ بان روبرو می‌شود، برای خود فرصت گل‌ زنی ایجاد می‌کنند.

بازیکنان برای جلوگیری از پیشروی فوتبالیست‌های رقیب، اعمالی چون بریدن پاس‌ها، تکل‌ زدن و برخورد فیزیکی با بازیکنان تیم مقابل را انجام می‌دهند. فوتبال به‌طور کلی یک بازی روان است و تنها هنگامی که توپ از زمین بازی بیرون‌ برود یا داور خطای بازیکنی را گرفته‌باشد، متوقف می‌شود. پس از توقف، بازی مجدداً آغاز می‌گردد.

در سطح حرفه‌ای، معمولاً تعداد زیادی گل به‌ ثمر می‌رسد. برای نمونه، در فصل ۶۴–۱۹۶۳ لیگ برتر انگلستان به‌طور متوسط در هر بازی ۳٫۴۰ گل به‌ثمر رسید. قوانین بازی برای دروازه‌ بان با ۱۰ بازیکن دیگر متفاوت است و تاکنون، تعداد زیادی نقش‌های تخصصی در زمین ایجاد شده‌است.

از دیدگاه کلی‌تر، این ۱۰ بازیکن شامل سه دسته می‌شوند: مهاجمان، هافبک‌ها، مدافعان. گاهی اوقات بازیکنان پست‌های خود را در زمین با یک‌دیگر عوض می‌کنند که دروازه‌بان قابلیت انجام این کار را ندارد. برای نمونه، مدافع مرکزی می‌تواند جای خود را با هافبک چپ و راست عوض‌کند.

این ۱۰ بازیکن ممکن است در هر پستی به‌جز دروازه‌ بانی قرارگیرند. سبک بازی پست‌ها با یک‌دیگر فرق‌دارد؛ مهاجمان بیشتر سبک بازی هجومی دارند و برخلاف آن‌ها، مدافعان کم‌ تر در اندیشهٔ اجرای یک بازی هجومی و سرعت‌بخشیدن به بازی هستند.

معمولاً هر بازیکن در پست تخصصی خود بازی می‌کند و کمتر در زمین جابه‌جا می‌شود و پست خود را در زمین تغییر می‌دهد. هرتیم دارای یک سیستم است و این سیستم و تاکتیک‌های تیم را معمولاً سرمربی شکل می‌دهد.

در مواقع ضروری که دروازه بان اخراج می شود و تعویض دیگری باقی نمانده باشد یکی از بازیکنان به انتخاب سرمربی پیراهن دروازه بان را می پوشد و در دروازه قرا می گیرد.

قوانین هفده‌گانه فیفا

قوانین فوتبال ( مقررات هفده‌گانه فیفا )

فیفا قوانینی در درون و بیرون از زمین فوتبال وضع کرده‌است. این قوانین در ۳ مارس ۲۰۱۲ تغییر کرد و در ۱ ژوئن ۲۰۱۲ به اجرا درآمد. در زیر به‌طور مختصر به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

زمین بازی: بازی باید روی چمن طبیعی یا مصنوعی به رنگ سبز انجام‌گیرد. از چمن مصنوعی در بازی‌های جام کنفدراسیون‌ها یا مسابقات بین‌المللی باشگاهی استفاده می‌شود. زمین‌ها باید حداقل کیفیت بین‌المللی تعیین‌شده توسط فیفا را داشته‌باشد.
توپ: توپ بازی باید از چرم یا مواد مناسب دیگر ساخته شده‌باشد و محیط آن بیش از ۷۱ سانتی‌متر یا کم‌تر از ۶۸ سانتی‌متر نباشد.
تعداد بازیکناندر ورزش فوتبال : هرتیم در هر بازی باید ۱۱ بازیکن درون زمین داشته‌ باشد که یکی از آن‌ها دروازه‌بان است. تیمی که افراد درون زمینش کم‌تر از ۷ بازیکن باشد، حق ادامهٔ بازی را ندارد.
تجهیزات بازیکنان: بازیکن حق استفاده یا پوشیدن هرگونه چیز خطرناکی مانند جواهرات را ندارد.
داور: هر بازی توسط یک داور که اقتدار کامل بر اجرای قوانین بازی را داشته‌باشد، کنترل می‌شود.
کمک‌داوران: دو کمک‌ داور در زمین وجود دارند که می‌توانند در این موارد به تصمیم داور اعتراض‌کنند:

 • هنگامی که تمام توپ میدان بازی را ترک‌کند.
 • هنگامی که کرنر، گل و پرتاب انجام می‌گیرد.
 • هنگامی که ممکن‌است یک بازیکن در شرایط آفساید باشد.
 • زمانی که تیمی درخواست تعویض‌ کند.
 • هنگامی که از دیدگاه داور، سؤرفتار یا هر حادثهٔ دیگری رخ‌ دهد.
 • هنگامی که خطایی انجام می‌گیرد، کمک‌ داور می‌تواند مسئله را بهتر برای داور توضیح‌ دهد.
 • هنگامی که در ضربات پنالتی، پیش از این که بازیکن ضربه را بزند، دروازه‌بان پایش از خط دروازه جلوتر بیاید و توپ وارد دروازه شود، کمک‌داور اعتراض می‌کند.

مدت زمان بازی:طبق قوانین فوتبال ، بازی فوتبال در دو نیمه ۴۵ دقیقه‌ای انجام می‌گیرد، مگر این‌که داور و دو تیم بر تغییر مدت زمان بازی توافق کرده‌باشند. هرگونه توافق برای تغییر مدت زمان بازی ( برای مثال کاهش هر نیمه به ۴۰ دقیقه به‌دلیل نبود نور کافی ) باید پیش از انجام بازی، صورت گرفته‌باشد.
آغاز مجدد بازی: بازی در این موارد مجدداً آغاز می‌گردد: ۱- هنگام آغاز مسابقه ۲- پس از به‌ثمر رسیدن یک گل در طول بازی ۳- هنگام آغاز نیمه دوم ۴- هنگام آغاز هردو نیمه وقت‌های اضافی.
توپ درون و بیرون از بازی: هنگامی که تمام توپ از خط دروازه یا خط‌های طولی و عرضی زمین رد شود، بازی توسط داور متوقف می‌شود.
گل‌زدن: هنگامی که تمام توپ از خط دروازه رد شود، به‌شرطی که پیش از آن خطایی صورت نگرفته‌باشد، این تیم گل به‌ثمر رسانده‌است.
آفساید: بر اساس این قانون بازیکنی که در موقعیت آفساید قرار دارد حق مشارکت فعال در بازی را ندارد.

قوانین فوتبال بازیکنی در موقعیت آفساید است که در هنگام زدن ضربه توپ توسط هم‌تیمیش هم جلوتر از توپ و هم جلوتر از بازیکن ما قبل آخر تیم حریف به دروازه حریف نزدیکتر باشد.

خطا و سوءرفتار: هنگامی که بازیکنی هریک از این خطاها را انجام‌دهد، خطا کرده‌ است و ضربهٔ آزاد به تیم حریف تعلق می‌گیرد:

 • زدن ضربه یا لگد به بازیکن حریف
 • خطای پشت پا زدن یا تلاش برای انجام خطای پشت پا زدن
 • پرش بر روی بازیکن حریف
 • حمله به حریف
 • حملات یا اقدام به حملات به حریف
 • هل‌دادن حریف
 • تکل‌زدن بر روی حریف.

ضربات آزاد: ضربات آزاد یا به‌شکل مستقیم یا غیرمستقیم‌اند.
ضربه پنالتی: اگر بازیکن تیم خودی، بر روی بازیکن حریف که در محوطهٔ جریمه‌ شان است، خطا کند، خطای پنالتی صورت گرفته‌است.

شانس گل‌زدن از ضربهٔ پنالتی به‌شکل مستقیم، بسیار زیاد است. زمان تلف‌ شده برای زدن یک پنالتی، در پایان هر نیمه یا وقت اضافه گرفته می‌شود.
پرتاب: پرتاب یکی از روش‌های آغاز مجدد بازی‌است. هنگامی که توپ به بازیکنی برخورد کند و تمام توپ از خط طولی زمین بیرون‌برود، تیم حریف باید توپ را از محل بیرون‌ رفتن آن روی خط، پرتاب‌کند.

گل‌زدن با یک پرتاب توپ ممنوع‌ است.

ضربه گل: گل‌ زنی یکی دیگر از روش‌های آغاز مجدد بازی‌است. اگر توپ از خط دروازه رد شود و بازیکن دیگری به توپ برخورد کند، آن ضربه گل محسوب می‌شود. یک گل ممکن‌است تنها با زدن یک ضربه به‌ ثمر برسد.
ضربه کرنر: ضربهٔ کرنر روشی دیگر برای آغاز مجدد بازی‌است. هنگامی که توپ به بازیکن خودی برخورد کند و از خط عرضی دروازه خودی رد شود، برای تیم حریف ضربهٔ کرنر به‌ دست می‌آید. یک گل ممکن است از راه ضربهٔ کرنر به‌ طور مستقیم به تیم حریف به‌ ثمر رسانده‌ شود.

کنفدراسیون‌ها

کنفدراسیون بین‌المللی فوتبال

کنفدراسیون بین‌المللی فوتبال( فیفا – FIFA )، کنفدراسیون بین‌المللی ورزش فوتبال ، فوتسال و فوتبال ساحلی است که در ۲۱ مه ۱۹۰۴ در پاریس، فرانسه تأسیس‌ شد.

تاکنون ۲۰۸ کنفدراسیون کشوری از جمله فرانسه، بلژیک، دانمارک، هلند، اسپانیا، سوئد و سوئیس عضو فیفا هستند و بیش از ۲۵۰ میلیون نفر فوتبالیست در جهان وجوددارد.

مقر فیفا در زوریخ، سوئیس واقع شده‌است.

شش کنفدراسیون فوتبال قاره‌ای از اعضای فیفا هستند:

 1. آسیا: کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC)
 2. آفریقا: کنفدراسیون فوتبال آفریقا (CAF)
 3. اروپا: اتحادیهٔ فوتبال اروپا (UEFA)
 4. آمریکای شمالی و مرکزی و کارائیب: کنفدراسیون فوتبال آمریکای شمالی و مرکزی و کارائیب (CONCACAF)
 5. آمریکای جنوبی: کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی (CONMEBOL)
 6. اقیانوسیه: کنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه (OFC)

ان اف بورد یک کنفدراسیون فوتبال است که هدف آن، سازماندهی مسابقات تیم‌ها و ملت‌هایی است که به فیفا وابستگی ندارند. این سازمان زیر نظر فیفا و هم‌چنین یک رقیب برای این سازمان نیست.

ادامه مطلب را در ( بخش چهارم ) بخوانید