لوئیس فیگو

لوئیس فیگو بازیکن سابق تیم ملی پرتغال و مرد سال ۲۰۰۱ فوتبال جهان

لوئیس فیلیپ مادریا کائریو فیگو ( به پرتغالی: Luís Filipe Madeira Caeiro Figo ) متولد ۴ نوامبر ۱۹۷۲ در آلمادا، بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال پرتغال و مرد سال ۲۰۰۱ فوتبال جهان است.

از باشگاه هایی که فیگو در آنها بازی کرده می توان به باشگاه فوتبال اسپورتینگ لیسبون ، باشگاه فوتبال بارسلونا ، باشگاه فوتبال رئال مادرید و باشگاه فوتبال اینتر میلان اشاره کرد.

لوئیس فیگو

انتقال جنجالی او در سال ۲۰۰۰ که مستقیماً از بارسلونا به رئال مادرید پیوست یکی از جنجالی‌ترین ترانسفرهای تاریخ است این انتقال که با مبلغی بالاتر از ۵۰ میلیون یورو شکل گرفت در دوران خود رکورد بازار نقل و انتقالات به حساب می‌آمد؛ که البته یک سال بعد با آمدن زین الدین زیدان از یوونتوس به رئال شکسته شد.

لوئیس فیگو

هواداران بارسا به قدری از این انتقال خشمگین بودند که کینه خود را در اولین بازگشت او پس از این ترانسفر، به ورزشگاه نیوکمپ با پرتاب کردن سر خوک به سمت فیگو نشان دادند.

لوئیس فیگو که در ۳۱ مه ۲۰۰۹ از فوتبال خداحافظی کرد، در دوران حرفه‌ای خود ۱۲۷ بازی ملی برای تیم پرتغال داشته‌است.

فیگو در سال ۲۰۰۱ به عنوان بازیکن برتر سال فوتبال دنیا انتخاب شد.

او هم‌چنین در میان ۱۰۰ بازیکن برتر تمام ادوار فیفا قرار دارد.

لوئیس فیگو

فیگو با وجود خداحافظی از فوتبال ولی همچنان در صحنه فوتبال حضور دارد و به عنوان یکی از مدیران ارشد باشگاه اینتر میلان فعالیت می‌کند.

در ژانویه ۲۰۱۵ لوئیس فیگو در مصاحبه با شبکه CNN، رسماً نامزدی خود برای ریاست فیفا را تأیید کرد.

او سپ بلاتر را به برگزاری مناظره تلویزیونی دعوت کرد که توسط شبکه‌های بی‌بی‌سی و اسکای اسپورت منتشر شود ولی بلاتر این پیشنهاد را رد کرد. فیگو عنوان کرد که قصد داشته ایده‌هایش را به صورت رسانه‌ای به مردم منتقل کند.

لوئیس فیگو هم چنین از طرح برگزاری رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در فصل زمستان، استقبال کرد. و هم چنین وعده داد در صورت برنده شدن جام جهانی را با شرکت ۴۸ تیم برگزار خواهد کرد. دیوید بکهام نیز از کاندیداتوری فیگو حمایت کرد.

در ۲۱ می ۲۰۱۵ وی با انتشار بیانیه‌ای از انتخابات فیفا کناره‌گیری کرد.