لیگ قهرمانان آسیا

لیگ قهرمانان آسیا

لیگ قهرمانان آسیا ( AFC Champions League ) که در گذشته با نام جام باشگاه های آسیا شناخته میشد، یک تورنمنت سالانه فوتبال باشگاهی قاره ای است که توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا اداره می شود. در فصل ۲۰۰۲-۲۰۰۳ به عنوان ادامه جام باشگاه های آسیا معرفی شد.

دو جام باشگاه‌های آسیا و جام برندگان آسیا با هم ترکیب شدند

مجموعاً ۳۲ تیم در دور مقدماتی این رقابت با یکدیگر مسابقه می‌دهند. باشگاه‌هایی از لیگ‌های قدرتمند آسیایی به صورت مستقیم سهمیه حضور در رقابت‌ها را به دست می‌آورند. علاوه بر آن، باشگاه‌هایی از لیگ‌های کم‌اعتبارتر هم می‌توانند با برگزاری یک دیدار پلی آف سهمیه حضور در رقابت‌ها را به دست آورند، ضمن اینکه آن‌ها می‌توانند در ای‌ اف‌ سی کاپ حضور یابند. از سال ۲۰۰۹ تا به امروز، قهرمان رقابت‌ها نمی‌تواند به صورت مستقیم سهمیه سال بعد رقابت‌ها را به دست آورد.

قهرمان لیگ قهرمانان آسیا، سهمیه حضور در جام باشگاه‌های فوتبال جهان را به دست می‌آورد.

تیم‌های کره‌ای با ۱۱ قهرمانی، تیم‌های ژاپنی با ۷ قهرمانی، تیم‌های عربستانی با ۴ قهرمانی و تیم‌های ایرانی نیز با ۳ قهرمانی، بیشترین قهرمانی در لیگ قهرمانان و جام باشگاه‌ها را داشته‌اند.

تیم‌های ایرانی تا به حال ۸ بار به فینال آسیا رفته‌اند که این تیم‌ها به ترتیب استقلال، پاس، سپاهان، ذوب‌آهن و پرسپولیس هستند.

گروه A

گروه B

گروه C

گروه D

گروه E

گروه F

گروه G

گروه H

گروه I