مدرس و مشاور بین المللی فوتبال محمدرضا خسروی نژاد

مربیگری فوتبال چیست و چگونه می توان یک مربی معتبر شد؟

مربیگری فوتبال چیست و چگونه می توان یک مربی معتبر شد

مربیگری فوتبال یعنی رهبری تیم و بازیکنان فوتبال ، تعیین استراتژی بازی و ارایه چارت سازمانی کامل را بر عهده دارد . فوتبال در  سال های اخیر در تمامی جنبه ها پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است .

جام جهانی ، جام باشگاه های اروپا و لیگ های اروپایی ، به محلی برای درخشش فوتبالیست ها تبدیل شده است و حالا عملکرد مربی های فوتبال زیر ذره بین قرار گرفته و این سوال را در ذهن عموم به وجود می آورد که مربی های فوتبال چه مسیری را  برای  تبدیل شدن به یک مربی فوتبال موفق طی میکنند و با چه شیوه ای موجب موفقیت یک تیم می شوند؟

مربی بین المللی فوتبال

آموزش مربیگری فوتبال      

در این بین از نظر عموم و حرفه ای های فوتبال تفاوت بسیاری بین مربیان ایرانی و خارجی وجود دارد . عده ای عقیده دارند مربیان ایرانی دانش و تخصص کمی دارند و باید همیشه هدایت تیم های بزرگ و ملی فوتبال را به مربیان خارجی برونسپاری کرد .

ابهامات زیادی در مورد تفاوت مربیان خارجی و ایرانی وجود دارد ، بعضی ها اعتقاد دارند که چرخه تربیت مربی فوتبال ایران ناقص می باشد و رشد سریع مربیان فوتبال باعث پایین آمدن سطح کیفی آموزش شده است و مربیان فوتبال بیشتر برای کسب مدرک مربیگری فوتبال در کلاس های اموزشی شرکت می کنند .

بعضی دیگر عقیده دارند ،مربیان ایرانی دانش و تخصص کافی دارند اما اطلاعات خودشان را به روز نمی کنند و همین مسئله باعث تفاوت مربیان ایرانی و خارجی شده است .  

برای مربی فوتبال حرفه ای شدن ،انجام چهار مرحله ضروریست  

مرحله ۱: درباره بازی یاد بگیرید. …
مرحله ۲: مدرک مربی گری فوتبال را کسب کنید. …
مرحله ۳: مجوز تدریس را دریافت کنید …
مرحله ۴: تجربه مربیگری را به دست آورید…
مرحله ۵: در دوره های آموزش مربیکری فوتبال در داخل و خارج از کشور شرکت کنید . 

کلاس بندی مربیگری فوتبال در ایران

کلاس های مربیگری  در سه سطح برگزار می شود . البته پیشتر از این ، کلاسها در ۴ سطح برگزار می شد . اما طبق گفته مسئولان فدراسیون فوتبال ، شیوه قبلی تغییر کرده و درحال حاضر از سطح C شروع می شود .بدین ترتیب :

مرحله اول

اولین مقطع آموزشی سطح C  است . در واقع این کلاسها با هدف آمادگی و آشنایی با مریبگری در فوتبال برنامه ریزی شده است و حدودا ۱ هفته به طول می انجامد . متقاضیان این مقطع باید مدرک دیپلم داشته باشند و در محدوده سنی ۲۱ تا ۳۵ سال باشند و از آمادگی و توانایی جسمی کافی برخوردار باشند .

مرحله دوم

دومین مقطع مربیگری ، سطح B میباشد . و کسانی قادر به شرکت در این کلاسها می باشند که دوره آموزشی سطح C را دیده باشند و مدرسان فوتبال از عملکرد انها راضی باشند .و دوره های آموزشی سطح B  حدودا ۶ ماه طول می کشد .

در این سطح باید حتما تجربه مربیگری در سطح C  وجود داشته باشد و یک  مربی فوتبال حرفه ای انرا تایید کند و در واقع تاییدیه مربی حرفه ای فوتبال را داشته باشد . همچنین در محدوده سنی ۲۱ تا ۳۵ سال باشد و از آمادگی جسمانی کافی برخوردار باشد .

مرحله سوم

سومین مرحله مقطع مربیگری  A می باشد که آخرین مرحله کلاسهای مربیگری است.در این مرحله مربی  رزومه کلیه سابقه و مهارت های خود را ارایه میدهد و بعد از اینکه مورد ارزیابی و سنجش قرار گرفت می تواند در کلاسهای مربیگری درجه A شرکت کند و حدودا ۱۲ روز به طول می انجامد .

تکمیل پروسه مربیگری فوتبال

در این مقطع ،  اگر مربی با موفقیت کامل کلیه دوره هارا طی کند طبق دستورالعمل فدراسیون فوتبال ، البته بعد ار سنجش و ارزیابی و دریافت مجوز حضور، می تواند به عنوان مربی تیم های لیگ برتر مشغول به فعالیت شود . به گفته مسئولین فدراسیون فوتبال ، افرادی که تمایل دارند در دوره های مربیگری  درجه A حضورداشته باشند ، باید دارای مدرک درجه B وC باشند و تاییدیه مدرسین فوتبال را نیز دارا باشند.

یا اینکه در کلاسهای مربیگری حضور داشته باشد و نمره قبولی دریافت کرده باشد و جز نفرات برتر این کلاس ها باشد و البته فرد متقاضی باید علاوه بر دارا بودن شرایط فوق باید رفتار و منش مربیگری و تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشد و حداقل دو سال در این رشته فعالیت کرده باشد .

کسانیکه در دوره های آموزشی مربیگری حرفه ای شرکت می کنند باید اشراف کامل به فوتبال داشته باشند و در هر مرحله ضوابط و شرایط خاصی وجود دارد که اگر مربی فوتبال نتواند امتیاز بالایی در آنها کسب کند و موفقیت خود را نشان دهد ، نمی تواند به مرحله بعد راه یابد . 

مربی فوتبال حرفه ای شدن آرزوی اکثریت خانواده فوتبال می باشد . مربی فوتبال مسئولیت های گوناگونی دارد که شامل انتخاب بازیکن ها ، کنترل و بودجه بندی هزینه های باشگاه ، پل ارتباطی بین بازیکنان فوتبال تازه ورود و بازیکنان اصلی ، ایجاد تعامل با بازیکنان و آموزش به آنها و …..میباشد .

چگونگی و پیش نیاز مربی فوتبال شدن 

چند سطر زیر با بیان راه کارهای آسان ، شما را به رسیدن به حرفه مربی فوتبال یاری می رساند . 
1)ابتدای کار به یک تیم محلی ملحق شوید.
انتخاب مربیگری تیم محلی به شما این امکان را می دهد ، که تجربه لازم در این عرصه را بدست بیاورید و یا می توانید  در یک تیم جوان و تازه نفس مربی فوتبال شوید ، اینکار امکان کسب تجربه زیادی را به شما خواهد داد .  
2) از تجربه مربیان دیگر و همچنین راهکارهای ارایه شده توسط آنها استفاده کنید . اینکار باعث می شود اطلاعات و تجربه کافی از مربیگری فوتبال و چالش های آن به دست بیاورید.

۳)نظاره گر بازیهای مختلف فوتبال شوید . بازیهای مختلف فوتبال را تماشا کنید تا از دیدگاه فنی بتوانید تمامی جنبه های آنرا آنالیز کنید و تشخیص دهید چه روش  هایی برای چه بازیکن هایی  مناسب است .اینکار کمک بسیاری به شما میکند .
۴) در دوره های مختلف و متفاوت مربیگری فوتبال شرکت کنید..مرکز آموزش مجازی پارس ارایه دهنده دوره مربیگری فوتبال می باشد . 
 5)  اخذ مدرک مربیگری فوتبال ،یکی از ملزومات حرفه ی مربیگری فوتبال می باشد . برای بهتر شدن و کسب مدارج عالی به مدرک معتبر مربیگری نیازمندید . 
این ۵ مرحله شاید ابتدایی و ساده به نظر برسد ، اما با انجام این ۵ مرحله به نحو احسن ، شما تبدیل به یک مربی فوتبال حرفه ای می شوید . 

دوره مربیگری فوتبال برای کسانیکه علاقمند به حرفه ی فوتبال بوده و خود از پیشینه ی خاصی در این زمینه برخوردار هستند بسیار مناسب بوده وآنها می توانند  بعد از گرفتن مدرک مربیگری فوتبال در رده های مختلف و همچنین صعود به مرحله ی بعدی در این زمینه ی ورزشی فعالیت کنند .