ورزش فوتبال

مسابقه فوتبال و همه آنچه درباره آن باید بدانید (بخش چهارم)

مسابقه فوتبال ، از مسابقات محلی تا بین‌المللی

به مسابقه فوتبال بین دو تیم هم شهری، شهرآورد یا دربی می‌گویند.

فوتبال خیابانی یک نوع بازی فوتبال محلی است که تیرهای دروازه‌ های آن می‌تواند آجر، سنگ و اشیاء مشابه آن باشد. این بازی‌ها در پیاده‌ روها، کوچه‌ها و خیابان‌ها انجام می‌گیرند و تعداد بازیکنان تیم‌ها ۳ و بیشتر از آن است.

از جمله کشورهایی که این بازی‌ها در آن انجام می‌گیرد، می‌توان به برزیل اشاره‌کرد. رقابت‌های حساس فوتبال همیشه میان دو تیم هم‌ شهری بوده‌ است. برای نمونه، بازی‌های تیم‌های هم‌ شهری لیورپول با اورتون، منچستر یونایتد با منچستر سیتی، چلسی با آرسنال، استقلال با پرسپولیس و … بسیار مهم و حساس بوده‌اند.

برای خواندن ( بخش سوم ) این مقاله اینجا کلیک کنید

جام جهانی بزگترین مسابقه فوتبال

جام جهانی فوتبالبزرگ‌ ترین مسابقه فوتبال و یک رویداد ورزشی جهان است و تیم‌های ملی مردان از ۲۰۸ کنفدراسیون فوتبال برگزیده می‌شوند و در این جام شرکت می‌کنند.

این مسابقات هر چهار سال یک‌ بار انجام می‌گیرد. نخستین مسابقات جام جهانی فوتبال در سال ۱۹۳۰ برگزارشد و تا کنون به‌ جز سال‌های ۱۹۴۲ و ۱۹۴۶ به‌ علت جنگ جهانی دوم، هر چهار سال یک‌بار برگزار شده‌است.

این مسابقات فعلاً در قالب ۳۲ تیم در کشور (های) میزبان و در طول دوره‌ای یک‌ماهه انجام می‌گیرد. مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال برای تعیین تیم‌های شرکت‌کننده در جام جهانی فوتبال طی سه سال انجام می‌گیرد.

جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ به میزبانی آفریقای جنوبی، جام جهانی بود که تیم ملی فوتبال اسپانیا قهرمان این جام شد. جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ به میزبانی برزیل با قهرمانی آلمان به پایان رسید.در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه نیز فرانسه به قهرمانی رسید.

پایان مسابقه فوتبال جام جهانی 2018

تیم ملی برزیل با ۵ قهرمانی و تیم‌های ملی ایتالیا و آلمان هرکدام با ۴ عنوان قهرمانی، پرافتخارترین تیم‌های جام جهانی فوتبال هستند.

رقابت‌های بین‌المللی فوتبال برای نخستین‌ بار در بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۰۰ پاریس، فرانسه اجراشد. پس از آن، فوتبال در همه بازی‌های المپیک تابستانی به‌جز بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۳۲ لس‌آنجلس، ایالات متحده آمریکا اجراشد.

پس از بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۹۲ بارسلونا، اسپانیا، تیم ملی فوتبال اسپانیا واپسین تیم اروپایی بود که موفق به کسب مدال طلای فوتبال در بازی‌های المپیک تابستانی شد. از بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۹۶ آتلانتا، ایالات متحده آمریکا به بعد، تنها تیم‌های آفریقایی و آمریکای جنوبی موفق به کسب مدال طلای فوتبال المپیک شدند.

هم‌ چنین در المپیک سال ۱۹۹۶، فوتبال بانوان به برنامهٔ المپیک افزوده‌ شد. تیم ملی فوتبال بانوان ایالات متحده آمریکا چهار بار در سال‌های ۱۹۹۶ در آتلانتا، ۲۰۰۴ در آتن، ۲۰۰۸ در پکن و ۲۰۱۲ در لندن موفق به کسب مدال طلا شدند.

پس از جام جهانی، جام‌های ملت‌های قاره‌ها مهم‌ ترین مسابقات بین‌المللی فوتبال هستند که توسط کنفدراسیون‌های هر قاره میان تیم‌های ملی آن قاره برگزار می‌شود.

یورو 2020
جام ملتهای آسیا

این مسابقات شامل:

 • جام ملت‌های اروپا (یوفا)
 • کوپا آمریکا (کونمبول)
 • جام ملت‌های آفریقا (سی‌اِی‌اِف)
 • جام ملت‌های آسیا (اِی‌اف‌سی)
 • جام طلایی کونکاکاف (کونکاکاف)
 • جام ملت‌های اقیانوسیه (ای‌اف‌سی)

جام کنفدراسیون‌ها یکی دیگر از جام‌های بین‌المللی است که قهرمانان هر قاره با میزبان جام جهانی فوتبال آینده و قهرمان جام جهانی گذشته در دو گروه تقسیم‌ بندی می‌شوند و به رقابت با یک‌دیگر می‌پردازند. معتبرترین جام‌های بین‌المللی باشگاهی، جام‌های باشگاه‌های قاره‌ها هستند که عبارتند از:

لیگ قهرمانان اروپا
لیگ قهرمانان آسیا
 • لیگ قهرمانان اروپا (یوفا)
 • لیگ قهرمانان آسیا (اِی‌اِف‌سی)
 • جام لیبرتادورس (کونمبول)
 • لیگ قهرمانان اقیانوسیه (اواِف‌سی)
 • لیگ قهرمانان کونکاکاف (کونکاکاف)
 • لیگ قهرمانان آفریقا (سی‌اِی‌اِف)

قهرمانان جام باشگاه‌های شش قاره در جام باشگاه‌های جهان به رقابت با یک‌دیگر می‌پردازند. ان اف بورد هر دو سال یک‌بار، مسابقاتی میان ۲۷ عضو خود برگزار می‌کند که جام جهانی ویوا نامیده می‌شود و یکی از اعضای ان اف بورد، میزبان جام است. این جام زیر نظر فیفا نیست.

مسابقات داخلی، لیگ‌ها و باشگاه‌ها

لیگ برتر فوتبال انگلیس
لالیگا اسپانیا
بوندسلیگا آلمان
سری آ ایتالیا
لیگ برتر فوتبال ایران

در اوایل سال ۱۹۳۰ میلادی، لیگ‌های مختلفی در کشورهای مختلف جهان به‌وجود آمدند. لیگ‌های فوتبال درآمدزایی بالایی دارند؛ اما گاهی اوقات ممکن‌ است که باشگاه‌ها نه‌ تنها هیچ سودی‌نکنند، بلکه ضرر نیز بکنند.

در فصل ۰۷–۲۰۰۶ لیگ برتر فوتبال انگلستان، حقوق باشگاه‌ها ۱۳٪ افزایش‌یافت. (متوسط افزایش باید ۱۱٪ باشد) لیگ‌ها مقدار زیادی از درآمدهای خود را از پخش بازی‌ هایشان در رادیو و تلویزیون بدست می آورند.

از معروف‌ ترین و بهترین لیگ‌های فوتبال جهان می‌توان به لا لیگا (اسپانیا)، لیگ برتر انگلستان، سری آ (ایتالیا)، لیگ ۱ (فرانسه)، بوندس‌لیگا (آلمان)، لیگ برتر فوتبال هلند، لیگ برتر فوتبال روسیه، لیگ برتر فوتبال برزیل، دستهٔ برتر فوتبال آرژانتین و دستهٔ برتر فوتبال مکزیک اشاره‌نمود.

در سال ۲۰۰۰ فیفا فهرستی از موفق‌ترین باشگاه‌های قرن بیستم منتشر کرد. در این فهرست رئال مادرید در صدر قرار گرفت و باشگاه‌های منچستر یونایتد، بایرن مونیخ و بارسلونا در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

باشگاه فوتبال کورینتیانس برزیل نخستین باشگاه غیراروپایی است که چندین‌بار قهرمان جام باشگاه‌های جهان شده‌است. کورینتیانس، چلسی را در مسابقهٔ پایانی جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۲ با نتیجهٔ ۰–۱ شکست‌داد و مجدداً قهرمان این جام معتبر شد.

رئال مادرید توسط فیفا به‌عنوان بهترین باشگاه فوتبال سده بیستم میلادی شناخته شده‌است.

اقتصاد و درآمد در ورزش فوتبال

اقتصاد در مسابقه فوتبال

فوتبال یکی از پردرآمدترین ورزش‌های جهان است. ۳۰ بازیکن فوتبال در فهرست ۱۰۰ ورزشکار پردرآمد جهان قراردارند.

درآمدی که از فوتبال به دست می‌آید، عبارتند از: حقوق، پاداش، جایزهٔ مالی، هزینه‌های ظاهری، صدور مجوز و تأیید آن.

دیوید بکهام، کریستیانو رونالدو و لیونل مسی به ترتیب در رتبهٔ هشتمین، نهمین و یازدهمین ورزشکاران پردرآمد جهان قراردارند.

نیمار گران‌ قیمت‌ ترین بازیکن فوتبال تاریخ است که با قیمت ۲۲۲ میلیون یورو در سال ۲۰۱۷ از بارسلونا به باشگاه فوتبال پاری سن ژرمن پیوست.

باشگاه فوتبال منچستر یونایتد با ارزشی معادل ۲٫۲۴ میلیارد دلار، ثروتمندترین باشگاه جهان است. هم‌چنین، دو باشگاه اسپانیایی رئال مادرید و بارسلونا با ارزش‌هایی معادل ۱٫۸۷ و ۱٫۳۰ میلیارد دلار، دومین و سومین باشگاه فوتبال ثروتمند جهان هستند.

رئال مادرید، با گردش مالی بیش از ۴۲۰ میلیون یورویی در فصل ۲۰۱۲–۲۰۱۱، برای هشتمین سال پی‌درپی، عنوان ثروتمندترین باشگاه جهان را از نظر میزان گردش مالی کسب کرد.

اسپانسرها یا حامیان مالی همیشه در فوتبال وجود دارند و از راه طرفداران فوتبال برای خود درآمدزایی می‌کنند. حامیان مالی فوتبال همان‌طور که از نامشان پیداست، هنگام مشکلات مالی تیم از تیم پشتیبانی مالی می‌کنند و تیم نیز دست‌آوردهای آن‌ها را تبلیغ می‌کند.

نایک
آدیداس

شرکت آدیداس و نایک یکی از پیشروهای اسپانسری در فوتبال هستند که از این راه بازاریابی می‌کند. این شرکت ها طرح‌ها یا آرم‌های خود را بر روی پیراهن تیم‌ها در معرض نمایش قرار می‌دهند و موجب افزایش سود خود می‌شوند.

البته تیم نیز سود زیادی از این کار می‌برد. هم بازیکنان و هم سران باشگاه از همکاری با اسپانسرها درآمد سرشاری کسب می‌کنند.

چالش‌ها و حواشی مسابقه فوتبال

در مسابقه فوتبال فریب داور نیز رخ می‌دهد. مثلا به عمد خود را به زمین انداختن، تمارض، اتلاف وقت و … گاهی این کارها آن‌قدر ماهرانه صورت می‌گیرند که داوران هم متوجه آن نمی‌شوند.

برای نمونه، دیه‌گو آرماندو مارادونا در جام جهانی گلی با دست خود به‌ثمر رساند که داوران متوجه آن نشدند و آن گل بعدها لقب دست خدا را بر خود گرفت.

قانون‌ گذاران فوتبال تاکنون با فریب خود را به زمین انداختن را نادیده‌ گرفته و تصمیم جدی دربارهٔ آن نگرفته‌اند. اتلاف وقت یکی از راهبردهای تیم برای کسب نتیجه‌ای مطلوب در مسابقه فوتبال است و تیمی که استفاده از راهبردهای قانونی را بی‌فایده می‌داند، به این کار روی می‌آورد.

جایگزین‌ کردن بازیکنان در اواخر بازی، وانمود کردن آسیب‌ دیدن بازیکنان، تأخیر در انجام ضربات آزاد و پرتاب‌ها و گرفتن و ضربه‌زدن توپ توسط دروازه‌بانان از جمله کارها برای اتلاف وقت مسابقه است.

بازیکنان اغلب توپ را به پرچم گوشهٔ زمین کنار نقطهٔ کرنر می‌برند و اندکی از وقت با ارزش بازی را تلف می‌کنند.

فیفا ادعا می‌کند که وظیفهٔ محافظت بازیکنان از دوپینگ را به‌خوبی انجام می‌دهد و فوتبال عاری از دوپینگ است. فیفا قوانین سختگیرانه‌ای را برای مبارزه و کنترل دوپینگ وضع‌ کرده و در این راه سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ نیز فیفا را یاری می‌کند.

سالانه تعداد بازیکنانی که دوپینگ می‌کنند، با نوساناتی همراه‌ است و گاه این تعداد افزایش و گاه کاهش می‌یابد. فیفا هرسال از بازیکنان آزمایش دوپینگ می‌گیرد و گاهی ممکن‌ است به‌ طور ناگهانی بازیکنان تیمی را که مشکوک به دوپینگ است، مورد آزمایش قراردهد.

برخی از چالش‌ها و حواشی مهم دیگر فوتبال عبارتند از:

توهین‌های نژادپرستانه در مسابقه فوتبال : برای نمونه، در بازی میان باشگاه فوتبال آ. ث. میلان و پرو پاتریا، طرفداران پاتریا به یک هافبک غنایی میلان به نام کوین پرینس بواتنگ توهین نژاد پرستانه کردند. او نیز توپ را به سوی طرفداران پاتریا شوت‌کرد و با عصبانیت زمین را ترک‌کرد. دیگر بازیکنان و مربیان میلان نیز به دنبال وی زمین را ترک کردند.

بازی جوانمردانه در مسابقه فوتبال

عدم رعایت Fairplay (بازی جوانمردانه): برای نمونه، یوفا از بایرن مونیخ به خاطر ۱۵ سال رعایت بازی جوانمردانه، به صورت نقدی تقدیر کرد. در سپتامبر ۲۰۱۲، یوفا قوانین فیرپلی مالی را به عنوان یک قانون به اجرا درآورد و ۲۳ باشگاه را برای عدم رعایت این قوانین جریمه‌کرد.

فیرپلی مالی یوفا مجموعه آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هایی است که هدف آن، بازی جوانمردانه و نظم و انضباط بیشتر است که در سپتامبر ۲۰۰۹ به تصویب رسید.

فوتبال و سیاست: برای نمونه، سرمربی سابق آ.اس. رم گفت: با وجود این که ما بیشتر در فوتبال بینندهٔ یک ورزش باشیم، بینندهٔ حضور سیاست و تجارت در فوتبال هستیم که این ذهنیت تأثیر بسیار بد و منفی روی مربیان و هم‌چنین بازیکنان می‌گذارد.

خرافات و پیش‌گویی در مسابقه فوتبال : برای نمونه، در جام جهانی ۱۹۹۸، بدن فابین بارتز، دروازه‌ بان تیم ملی فوتبال فرانسه، به یک نماد موفقیت‌آمیز برای فرانسه تبدیل شده‌ بود و تیم فرانسه عقیده‌داشت که اگر بدن بارتز را لمس‌ کنند، موفق خواهندشد. در پایان، فرانسه قهرمان جام جهانی ۱۹۹۸ شد.

به عنوان نمونه‌ای دیگر، یک هشت‌پای پیشگوی آلمانی به نام « پاول » مسابقات جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی را پیش‌گویی می‌کرد و پیش‌گویی‌های او درست بود.

————- پایان ————-