پرافتخارترین تیم‌های تاریخ فوتبال ، کلکسیون رنگارنگ افتخارات

وقتی به پرافتخارترین تیم‌های تاریخ فوتبال فکر می‌کنید، ناخودآگاه نام‌هایی مثل رئال‌ مادرید، بارسلونا، منچستریونایتد، لیورپول و بایرن‌مونیخ در ذهن ‌تان نقش می‌بندد، برای گذشته روشنی که داشته‌اند و موفقیت‌هایی که سالیان اخیر در فوتبال کسب کرده‌اند اما اگر کل دنیا را در نظر بگیریم و تعداد کل جام‌های کسب شده را ارزیابی کنیم، هیچ‌یک از این تیم‌ها بالای لیست قرار نمی‌گیرند. حدس اینکه صدرنشین این لیست کدام تیم است، آسان نیست. پرافتخارترین‌ها تا پایان سال ۲۰۲۰ را مرور خواهیم کرد.


پرسپولیس قهرمان نوزدهمین دوره لیگ برتر ایران شد ( پوکر قهرمانی )


۱. الاهلی (مصر) – ۱۱۹ جام

رنگارنگ ‌ترین کلکسیون افتخارات در فوتبال جهان متعلق به تیم الاهلی مصر است. باشگاه قرن قاره آفریقا که سال ۱۹۰۷ تأسیس شده، در تاریخ ۱۱۳ ساله‌اش ۱۱۹ جام کسب کرده. یعنی بیش از یک جام در هر سال. در هر لیگ و تورنمنتی حضور داشته‌اند رکورد زده‌اند. ۴۶ مرتبه قهرمان لیگ برتر مصر شده‌اند و ۳۶ جام‌ حذفی گرفته‌اند. ۸ مرتبه قهرمان لیگ قهرمانان آفریقا شده‌اند.

الاهلی مصر

۲. رنجرز (اسکاتلند) – ۱۱۵ جام

ورشکستگی و بحرانی که رنجرز در آن فرو رفت باعث شد تا چند سالی از رقابت با سلتیک دور بمانند. با این حال هنوز سلتیک به رنجرز نرسیده. رنجرز با ۵۴ جام پرافتخارترین تیم لیگ برتر اسکاتلند است اما در جام‌حذفی با ۳۳ جام پشت‌سر سلتیک هستند. تنها قهرمانی اروپایی‌شان در سال ۱۹۷۲ در جام‌درجام بوده است. رنجرز از فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۰ به بعد جام نگرفته.

رنجرز اسکاتلند

۳. ناسیونال (اروگوئه) – ۱۱۴ جام

ناسیونال پرافتخارترین تیم آمریکای‌جنوبی است. آنها هم مثل پنیارول هیچ‌وقت از سال ۱۹۰۰ که آغاز به کار کرده‌اند به دسته پایین‌تر نرفته‌اند. این تیم ۴۷ جام در لیگ برتر اروگوئه دارد. سه‌رنگ‌های اروگوئه موفق شده‌اند ۳ مرتبه هم در کوپا لیبرتادورس جام بگیرند. در جام‌های معتبر از پنیارول کم دارند، ولی در تاریخ بیش از رقیب قدیمی جام کسب کرده‌اند.

ناسیونال اروگوئه

۴. سلتیک (اسکاتلند) – ۱۱۰ جام

تنها سلتیک و رقیب قدیمی‌اش رنجرز تیم‌های اروپایی هستند که بیش از ۱۰۰ جام در کلکسیون افتخارات‌شان دارند. سفیدوسبزهای محبوب گلاسکو ۵۱ جام در لیگ برتر اسکاتلند کسب کرده‌اند و از بحران رنجرز استفاده کردند تا به این تیم نزدیک‌تر شوند. ۳۶ جام هم در جام‌حذفی اسکاتلند دارند. سلتیک سال ۱۹۶۷ قهرمان لیگ قهرمانان اروپا هم شد.

سلتیک اسکاتلند

۵. پنیارول (اروگوئه) – ۱۰۸ جام

پنیارول دومین تیم پرافتخار در اروگوئه است. قدمت بالای فوتبال در اروگوئه باعث شده تیم‌های این کشور جام‌های زیادی داشته باشند. این تیم هم با ۱۰۸ جام از پرافتخارترین‌ها در دنیاست. البته در لیگ برتر اروگوئه ۵۰ جام گرفته‌اند و رکورددار هستند. جالب است بدانید پنیارول از سال ۱۹۰۰ به بعد دیگر به دسته پایین فوتبال اروگوئه نرفته است. این تیم که ۵۰ قهرمانی در لیگ برتر اروگوئه دارد، در کوپا لیبرتادورس هم ۵ جام کسب کرده و سومین تیم پرافتخار است.

پنیارول اروگوئه

۶. بارسلونا (اسپانیا) – ۹۴ جام

تعداد جام‌های‌شان به رقیب دیرینه نزدیک است. در لالیگا ۲۶ جام گرفته‌اند که خیلی کمتر از رئال است اما در کوپادل‌ری با ۳۰ جام و در سوپرجام اسپانیا با ۱۳ جام رکورددار هستند. بارسا که ۵ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا دارد، در تورنمنت منحل شده جام‌درجام اروپا با ۴ قهرمانی رکورددار هستند و در سوپرجام اروپا هم ۵ مرتبه قهرمان شده‌اند که این هم رکورد است.

بارسلونا اسپانیا

۷. رئال‌مادرید (اسپانیا) – ۹۲ جام

رئال‌مادرید با ۱۳ قهرمانی، پرافتخارترین تیم تاریخ لیگ قهرمانان اروپاست. آخرین قهرمانی‌های‌شان هم در این تورنمنت هت‌تریکی بود که با زین‌الدین زیدان کردند. در لالیگای اسپانیا هم رئال رکورددار است. آنها ۳۴ جام کسب کرده‌اند. فصل پیش، بعد از ۳ سال قهرمان لالیگا شدند. در کوپادل‌ری هم ۱۹ جام گرفته‌اند که کمتر از بارسلونا است. رئال در جام جهانی‌ باشگاه‌ها هم با ۴ قهرمانی رکورددار است.

رئال مادرید اسپانیا

۸. بنفیکا (پرتغال) – ۸۳ جام

عقاب‌ها بالاتر از رقیب قدیمی پرافتخارترین تیم پرتغال هستند. بنفیکا ۳۷ مرتبه در لیگ برتر پرتغال قهرمان شده و در جام‌حذفی هم ۲۶ مرتبه به جام رسیده. آنها مثل پورتو ۲ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا داشته‌اند. البته قهرمانی‌های بنفیکا حدود نیم‌قرن پیش به ویترین افتخارات‌شان اضافه شده. ۲ قهرمانی متوالی در سال‌های ۱۹۶۱ و ۱۹۶۲.

بنفیکا پرتغال

۹. پورتو (پرتغال) – ۷۸ جام

دومین تیم پرافتخار در لیگ برتر پرتغال، پورتو است که ۲۹ مرتبه این جام را به افتخاراتش اضافه کرده. اژدهایان پرتغال در جام‌حذفی این کشور هم ۱۷ جام گرفته‌اند. پورتو موفق شده ۲ مرتبه در لیگ قهرمانان اروپا به جام برسد که آخرین آنها سال ۲۰۰۴ با هدایت ژوزه مورینیو بود. این تیم قهرمان فصل گذشته لیگ برتر پرتغال هم هست.

پورتو پرتغال

۱۰. بایرن‌مونیخ (آلمان) – ۷۷ جام

با ۵ قهرمانی در سال ۲۰۲۰ تحت هدایت هانسی فلیک، بایرن‌مونیخ هم به جمع ۱۰ تیم پرافتخار دنیای فوتبال رسید. باواریایی‌ها در بوندس‌لیگای آلمان با ۳۰ قهرمانی رکورددار هستند. در جام‌حذفی هم با ۲۰ قهرمانی رکورد زده‌اند. ۶ مرتبه قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شده‌اند که آخرین آنها فصل پیش بود. بایرن در همه تورنمنت‌های اروپایی و بین‌المللی جام گرفته. المپیاکوس یونان هم با ۷۷ جام در این رتبه مشترکاً قرار می‌گیرد.

بایرن مونیخ آلمان

۱۰. المپیاکوس (یونان) – ۷۷ جام

تیم پرهوادار یونانی، پرافتخارترین تیم این کشور به حساب می‌آید. این تیم که فصل ۱۹۹۹-۱۹۹۸ تا یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا هم بالا آمده، ۴۵ مرتبه قهرمان سوپرلیگ یونان شده. در جام‌حذفی هم با ۲۸ قهرمانی رکورددار هستند. المپیاکوس در فصلی که گذشت در یونان دبل کرد. در این لیست، المپیاکوس با بایرن برابر است و در رده دهم مشترک قرار می‌گیرند.

المپیاکوس یونان

منبع : خبرورزشی