پله و لئو مسی

پله قربانی جدید لئو مسی , ۲۰۲۰ سال شکستن رکوردها

پله و لئو مسی مسئله این است !
از رکورد پله سال‌ها به عنوان مادر رکورد‌ها در تاریخ فوتبال یاد می‌شد، اما حالا قرار است این رکورد بزرگ را لیونل مسی در سال ۲۰۲۰ بشکند.

بدون شک، ادسون آرانتس دوناسیمنتو، ملقب به پله، در پنجاه سال گذشته با خیال راحت مهاجمانی را نگاه می‌کرد که در دنیای فوتبال یکی پس از دیگری در پی شکستن رکورد گلزنی او بودند، اما در نهایت مقابل آمار و ارقام فوق العاده اسطوره برزیلی جهان در زمینه گلزنی در یک باشگاه کم می‌آوردند و دست خالی از فوتبال می‌رفتند و رکورد پله همچنان دست نخورده باقی می‌ماند.

پله و لئو مسی

اما، حالا یک دهه است که پسری که متولد روساریو آرژانتین و تربیت شده در آکادمی لاماسیا بارسلوناست، عزمش را جزم کرده تا همه رکورد‌هایی که ثبت شده را بشکند و به نام خود ثبت کند. بسیاری از ستاره‌ها بودند که لیونل مسی از آن‌ها رد شده از سسار رودریگس گرفته تا گرد مولر و ابته فوق‌ستاره‌هایی مثل یوهان کرویف، کریستیانو رونالدو، دی استفانو یا دیگو مارادونا، اما پله همیشه در فهرست قربانیان لئو، جایش خالی بوده است.

مقایسه پله و لئو مسی

بهترین بازیکن تاریخ برزیل و برای بسیاری بهترین بازیکن تاریخ فوتبال جهان، از سال ۱۹۷۴ رکوردی را برای خود ثبت کرده که دست نخورده باقی‌مانده است: زدن ۶۴۳ گل در یک باشگاه. پله از سال ۱۹۵۶ تا ۱۹۷۴ در تیم فوتبال سانتوس برزیل بازی کرد و به افتخارات فراوانی با این تیم دست یافت.

لیونل مسی عملاً در حال از بین بردن رکورد رؤیایی پله است. بسیاری از رسانه‌های اسپانیایی و حتی برزیلی نوشتند که مسی رکورد مهاجم سابق برزیلی را از همین حالا شکسته است. او در دیدار روز شنبه بارسلونا مقابل آلاوس گل شماره ۶۱۸ را در بازی‌های رسمی برای بارسلونا به ثمر رساند و به این ترتیب مسی سال ۲۰۱۹ را در حالی به پایان می‌برد که فقط ۲۵ گل با رکورد پله فاصله دارد.

با در نظر گرفتن این موضوع که میانگین گلزنی مسی در هر سال میلادی بیش از ۴۰ گل برای بارسلونا بوده است، رسانه‌ها را به این نتیجه واضح رسانده است که سال ۲۰۲۰ در کتاب تاریخ فوتبال جهان به عنوان سالی ثبت خواهد شد که پله رکوردی که ۴۶ سال در اختیار خود داشت را از دست داده خواهد داد.

برای اینکه به آمار جادویی مسی در گلزنی بیشتر پی ببرید، کافی است اشاره کنیم که او حتی می‌تواند تعداد گل‌هایش را سه برابر کسی کند که عنوان دومین گلزن برتر تاریخ باشگاه بارسلونا را در اختیار دارد. سسار با زدن ۲۳۲ گل طی حدود ۱۶ سال در بارسلونا فوتبال خود را به پایان برد (البته او بعد از بارسا در تیم‌های دیگری نیز بازی کرد)، اما حالا مسی که ۶۱۸ گل در کلکسیون خود دارد اصلاً بعید نیست که بتواند به آمار ۶۹۶ گل برسد و تعداد گل‌های خود را سه برابر سسار کند.

رکورد پله سال‌ها به عنوان مادر رکورد‌ها در تاریخ فوتبال یاد می‌شد، اما حالا قرار است این رکورد بزرگ را لیونل مسی در سال ۲۰۲۰ بشکند. آمار تفکیکی ۶۱۸ گل مسی برای بارسلونا به این ترتیب بوده: ۴۳۲ گل در لالیگا، ۱۱۴ گل در لیگ قهرمانان اروپا، ۵۱ گل درجام حذفی، ۱۸ گل در سوپرجام اسپانیا، ۵ گل در جام باشگاه‌های جهان و ۳ گل در سوپر جام اروپا.

منبع: خبرورزشی