کاکا

کاکا یکی از نوابغ و ستاره های فوتبال برزیل

ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته (پرتغالی: Ricardo Izecson dos Santos Leite؛ زادهٔ ۲۲ آوریل ۱۹۸۲) که عموماً با نام کاکا یا ریکاردو کاکا شناخته می‌شود، بازیکن فوتبال پیشین اهل برزیل است که به عنوان هافبک هجومی بازی می‌کرد.

کاکا فوتبال را در ۸ سالگی در یک باشگاه بومی آغار کرد. او در کودکی تنیس هم بازی می‌کرد، اما تنیس را تا هنگامی که نخستین قرارداد حرفه‌ای خودش را با سائو پائولو در ۱۵ سالگی امضا کرد، رها کرد تا بیشتر بتواند بر روی فوتبال تمرکز کند.

در سال ۲۰۰۳ او با ۸/۵ میلیون یورو به میلان پیوست. او با میلان قهرمان سری آ و لیگ قهرمانان اروپا شد؛ همچنین در سال ۲۰۰۷ توانست برندهٔ جوایز بازیکن سال فوتبال جهان و توپ طلای اروپا شود.

کاکا

پس از دوران موفقش با میلان با وجه ۶۵ میلیون یورو به رئال مادرید پیوست. در آن زمان، این انتقال، دومین انتقال گران‌ قیمت تاریخ پس از انتقال ۷۵ میلیون یورویی زین‌الدین زیدان بود.

پس از گذراندن ۴ فصل در اسپانیا، او در سال ۲۰۱۳ به میلان بازگشت و توانست صدمین گلش را برای این باشگاه به ثمر برساند.

در پایان فصل ۱۴–۲۰۱۳ او به باشگاه فوتبال اورلاندو سیتی در لیگ برتر فوتبال ایالات متحده آمریکا پیوست اما در همان ابتدا به صورت قرضی به باشگاه سابق خود سائو پائولو بازگشت.

در سال ۲۰۱۵ او توانست در نخستین بازی اش برای اورلاندو در ام‌ال اس گل بزند؛ کمی بعد او برای بازی در تیم ستارگان MLS انتخاب شد که در پایان به عنوان ارزشمندترین بازیکن شناخته شد.

در رده ملی، کاکا نخستین بازی‌ اش را برای برزیل در سال ۲۰۰۲ انجام داد و در ترکیب‌های تیم ملی برزیل برای جام‌های جهانی ۲۰۰۲، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ انتخاب شد.

کاکا به تیم ملی جوانان برزیل برای بازی در جام جهانی جوانان ۲۰۰۱ دعوت شد ولی در نیمه نهایی با شکست مقابل غنا از دور رقابت‌ها حذف شد.

در ۳۱ ژانویه ۲۰۰۲ کاکا برا نخستین بار به تیم ملی بزرگسالان دعوت شد تا در بازی دوستانه مقابل بولیوی نخستین بازی ملی را تجربه کند. او همچنین عضوی از تیم ملی برزیل که قهرمان جام جهانی ۲۰۰۲ شد بود اما فقط ۲۵ دقیقه بازی مقابل کاستاریکا در مرحلهٔ گروهی انجام داد.

در سال ۲۰۰۳ به عنوان کاپیتان تیم ملی زیر ۲۳ سال برای شرکت در جام طلایی کونکاکاف انتخاب شد و برزیل در جایگاه دوم این دوره از رقابت‌ها قرار گرفت.

کاکا ۳ گل در طول این رقابت‌ها به ثمر رساند. او برای شرکت در جام کنفدراسیون‌ها ۲۰۰۵ در ترکیب تیم ملی برزیل قرار گرفت.

کاکا در هر ۵ بازی برزیل در این رقابت‌ها بازی کرد و یک گل هم در برد ۴–۱ مقابل آرژانتین در فینال به ثمر رساند.

کاکا

بعد از دوری دو ساله از تیم ملی، سرانجام در روز ۲۸ اکتبر برای بازی‌های دوستانه مقابل عراق و ژاپن به تیم ملی دعوت شد. به دنبال دعوت شدن به سلسائو، کاکا بیان کرد: «من گواهی می‌دهم که از دعوت شدن به تیم ملی شگفت زده شدم؛ زمانی که لیست منتشر شد، بسیار خوشحال بودم.

به مانند این بود که برای نخستین بار به تیم ملی دعوت شده‌ام.» منو منزس سرمربی وقت برزیل بیان کرد با وجود شباهت‌های بین کاکا و اسکار، هر دوی آن‌ها می‌توانند در کنار هم بازی کنند چون سبک بازی کاکا دچار کمی دگرگونی شده‌است.

پس از بازگشت خود به تیم ملی کاکا توانست در هر دو بازی پیش روی خودش گل بزند؛ بازی‌هایی که با نتایج ۶–۰ و ۴–۰ مقابل دو تیم عراق و ژاپن به پایان رسید.

کاکا توانست در ترکیب تیم ملی برزیل برای بازی دوستانه برابر کلمبیا در روز ۱۴ نوامبر ۲۰۱۲ قرار بگیرد؛ این بازی هزارمین بازی تاریخ تیم ملی برزیل بود.

در ۵ مارس ۲۰۱۳ کاکا توسط فیلیپه اسکولاری به تیم ملی برای بازی برابر ایتالیا در لندن و روسیه در ژنو دعوت شد. هر چند که او از راه‌ یابی به ترکیب برزیل برای بازی در جام کنفدراسیون‌ها ۲۰۱۳ و جام جهانی ۲۰۱۴ ناکام ماند.

در اکتبر ۲۰۱۴ پس از نزدیک به ۱۸ ماه، کاکا بار دیگر توسط مربی جدید برزیل دونگا، برای بازی برابر تیم‌های آرژانتین و ژاپن به تیم ملی فراخوانده شد.

در اوت ۲۰۱۵، کاکا دوباره به تیم ملی برای بازی‌های دوستانه ماه سپتامبر فراخوانده شد؛ او به عنوان یار تعویضی در برد ۱–۰ برزیل مقابل کاستاریکا وارد بازی شد. این بازی، نودمین بازی او با پیراهن تیم ملی بود.

به دنبال آسیب دیدگی داگلاس کاستا در روزهای پایانی مه ۲۰۱۶ و بازماندن او از ترکیب برزیل برای بازی در کوپا آمریکای قرن، کاکا به عنوان یار جایگزین توسط دونگا فراخوانده شد. اما پس از متحمل شدن آسیب دیدگی ماهیچه در اوایل ژوئن، کاکا را از راه‌ یابی به مسابقات پیش رو بازداشت؛ گانسو جایگزین او شد.

کاکا در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ با وجود داشتن پیشنهادهایی از سائو پائولو و میلان بازنشستگی خود را اعلام کرد. همچنین وی از علاقه‌ اش برای کار کردن به عنوان مدیر ورزشی خبر داد.

کاکا