گابریل باتیستوتا

گابریل باتیستوتا بازیکن سابق تیم ملی آرژانتین و بهترین مهاجم تاریخ فوتبال

گابریل عمر باتیستوتا (به اسپانیایی: Gabriel Omar Batistuta) زادهٔ ۱ فوریهٔ ۱۹۶۹ بازیکن بازنشستهٔ فوتبال آرژانتینی است. از باتیستوتا به عنوان یکی از برترین مهاجمان تاریخ فوتبال جهان یاد می‌شود.

گابریل باتیستوتا فوتبال حرفه‌ای را از تیم نیولز اولد بویز در سال ۱۹۸۸ شروع کرد و بعد از آن به تیم‌های بوکاجونیورز و ریورپلاته پیوست.

گابریل باتیستوتا

در سال ۱۹۹۱ به تیم فیورنتینا رفت و ۹ سال در آنجا بازی کرد. بهترین دوران فوتبال باتیستوتا در سال‌های متمادی حضور در شهر فلورانس ایتالیا و تیم محبوب این شهر، فیورنتینا رقم خورد اگر چه هیچگاه گابریل نتوانست عناوین ارزشمند قهرمانی را با این تیم به دست آورد.

ولی حدود ده سال حضور در آنجا او را به یکی از اسطوره‌های غیر بومی این شهر تاریخی تبدیل کرد، به گونه‌ای که مجسمه‌ای از او ساخته شده و در یکی از میدان‌ها نصب گردید.

حتی زمانی که پس از یک دهه حضور در فلورانس به رم کوچ کرد و در کنار توتی و یارانش ماشین تهاجمی خطرناکی را تشکیل داد نیز همچنان در قلب طرفداران فیورنتینا بود.

گابریل باتیستوتا در یکی از بازی‌هایش برابر تیم سابق خود و پس از گلزنی به آن تیم، با تشویق هواداران فیورنتینا روبرو شد و با اشک به این ابراز احساسات پاسخ داد تا ثابت شود که خوش‌اخلاقی و انسانیت یک بازیکن برای یک طرفدار تیفوسی هم در درجه اول اهمیت قرار دارد.

باتیستوتا در سال ۲۰۰۰ برای بدست آوردن دو جام سری آ و چمپیونز لیگ به رم پیوست. او زیر نظر کاپلو در مدت سه سال بازی‌های به یاد ماندنی برای رم انجام داد.

گابریل باتیستوتا توانست یک قهرمانی و یک نائب قهرمانی در سری آ به همراه رم بدست آورد. باتیستوتا در این مدت به همراه توتی و مونتلا خط هجوم وحشتناکی برای حریفان به‌وجود آورد و در اولین فصل حضورش توانست ۲۰ گل بزند. باتیستوتا در اولین روزهای حضور در رم بر سر شماره ۹ با مونتلا اختلاف پیدا کرد.

گابریل باتیستوتا

اما این اختلاف بزرگ نشد چون باتیستوتا همیشه ادم بزرگی بوده و اخلاق مناسبی داشت. او بالاخره شماره ۱۸ را پوشید و در سال بعد هم آن را به ۲۰ تغییر داد. در مدت سه سال او توانست در ۶۰ بازی برای رم ۳۰ گل بزند.

گابریل باتیستوتا در سال‌های پایانی فوتبال خود، به مدت نیم فصل حضور کمرنگی در تیم اینترمیلان داشت.

باتیستوتا در پایان دوران بازیگری خود در فوتبال به تیم العربی قطر پیوست.

جام جهانی ۹۴ با شروعی طوفانی باتیستوتا و گل‌های او در مقابل یونان و همچنین گل دیگو مارادونا آغاز شد که منجر به پیروزی ۴ بر صفر آرژانتین مقابل یونان شد.

و پیروزی ۲ بر ۱ مقابل نیجریه شروع شد در بازی آخر دور گروهی در حالی که صعود آرژانتین قطعی شده بود ۲ بر ۰ نتیجه را به بلغارستان واگذار کردند اما این جام از آنجا برای آلبی سلسته به پایان رسید که نتیجه آزمایش دوپینگ مارادونا مثبت اعلام شد.

و وی از ادامه مسابقات بازماند و در دیدار مرحله حذفی آرژانتین ۳ بر ۲ نتیجه را به رومانی واگذار کرد تا این جام پایانی تلخی برای باتی گل باشد باتی گل در این جام موفق به زدن ۴ گل شد

گابریل باتیستوتا

جام جهانی ۹۸ آرژانتین در دور نخست با ۳ پیروزی با ۹ امتیاز در گروه خود اول شد و در یک‌هشتم در دیداری نفس گیر در ضربات پنالتی انگلیس را مغلوب کرد اما در دور یک چهارم در حالی که با گل زیبای برکمپ مغلوب هلند شدند که با اخراج اورتگا ده نفره بودند باتی گل ۵ گل نیز در این جام به ثمر رساند.

با شروع جام جهانی ۲۰۰۲ همه نگاه‌ها به سمت تیم ملی آرژانتین بود، تیمی پر مهره و پر از ستاره که یکی از اصلی‌ترین شانس‌های قهرمانی آن دوره بود.

ولی علی‌رغم حضور این همه ستاره در تیم و گلزنی باتی گل ۳۳ ساله در اولین بازی مقابل نیجریه آرژانتین در مرحله گروهی حذف شد و آخرین شانس باتی برای کسب افتخار همراه با تیم ملی آرژانتین از بین رفت.

وی یکی از گلزن‌ترین بازیکنان دوران خودش بود و در ۴۱۴ بازی در تیم‌های مختلف ۳۱۱ گل به ثمر رساند.

او در سه جام جهانی مجموعاً ۱۰ گل به ثمر رسانده‌است.

باتیستوتا تنها بازیکنی است که در ۲ جام جهانی متفاوت هتریک کرده‌است در سالهای ۹۴ و ۹۸

وی همچنین ۷۸ بازی و ۵۴ گل ملی درکارنامه دارد.