یوونتوس ( بانوی پیر ) و رکوردهایش در مسیر نهمین قهرمانی متوالی

برای نهمین فصل متوالی، اسکودتو به یوونتوس تعلق گرفت. مسیر طولانی و پر پیچ و خم فصل ۲۰۲۰-۲۰۱۹ سری A ایتالیا به جایی رسید که بیانکونری در بالای قله قرار بگیرد. فصلی خاص نه تنها برای یووه، بلکه برای همه تیم‌ها رو به اتمام است.

یوونتوس در این فصل که با هدایت مائوریتسیو ساری قهرمان شد، آمار جالبی ثبت کرده و حتی برخی ستاره‌ها هم رکوردهای فردی متفاوتی را به افتخارات‌شان افزوده‌اند.

مثل فصول گذشته، یوونتوسی‌ها برای قهرمانی‌شان کلمات خاصی انتخاب کرده‌اند که برای این فصل «ما قوی‌تر هستیم» شعار آنهاست و در آن در کلمه Stronger به معنی قوی‌تر، به جای حرف g از عدد ۹ استفاده کرده‌اند.

یوونتوس

رکوردهای تیم یوونتوس

۱) اولین قهرمانی برای مائوریتسیو ساری. سرمربی کهنه‌کار یوونتوس پیش از این همراه ناپولی قهرمان سری A نشده بود و حالا به نخستین جام خودش رسیده.

۶۱) ساری با ۶۱ سال سن، مسن‌ترین مربی‌ای است که اسکودتو را به افتخاراتش اضافه کرده. قبل از او نیلس لیندهولم با ۶۰ سال سن مسن‌ترین برنده اسکودتو بود.

۹) نهمین قهرمانی متوالی برای یوونتوس. این یک کورد در بین ۵ لیگ معتبر اروپا به‌شمار می‌رود. در لیگ‌های ایتالیا، انگلیس، آلمان، اسپانیا و فرانسه، هیچ تیمی به اندازه یووه قهرمانی متوالی ندارد.

۳) در مسیر ثبت ۹ قهرمانی، ۳ مربی نقش داشته‌اند. ۳ قهرمانی نخست را آنتونیو کونته رقم زد، پس از آن ماسیمیلیانو آلگری ۵ قهرمانی کسب کرد و آخری هم با مائوریتسیو ساری به دست آمد.

۳۰۰) پانزدهم جولای وقتی یوونتوس مقابل ساسولو قرار گرفت، سیصدمین بازی‌ای بود که به‌عنوان قهرمان ایتالیا در آن به میدان می‌رفت.

۳۰۰۰) پنج‌شنبه گذشته که یووه مقابل اودینزه قرار گرفت و شکست خورد، با وجود باخت به رکوردی خاص دست پیدا کرد. بانوی‌پیر سه‌هزارمین روزش را به‌عنوان قهرمان ایتالیا سپری می‌کرد.

۱۲) یوونتوس این فصل یک رکورد گلزنی هم زد. بیانکونری در مقطعی از فصل در ۱۲ بازی متوالی ۲ گل یا بیشتر به رقبا زد که برای نخستین مرتبه در تاریخش به چنین رکوردی رسید.

۳۸) یک رکورد منفی هم برای بانوی‌پیر ثبت شده. ۳۸ گل خورده این تیم داشته که بدترین آمار گل خورده یک تیم قهرمان از فصل ۱۹۶۱-۱۹۶۰ است که خودشان با ۴۲ گل خورده جام گرفته بودند. ممکن است در ۲ بازی آینده تا پایان فصل این آمار یووه ضعیف‌تر هم بشود.

یوونتوس

رکورد ستاره ها

۳۱)کریستیانو رونالدو که به مرز ۳۱ گل رسیده سومین بازیکن تاریخ یوونتوس است که در یک فصل ۳۰ گل یا بیشتر در لیگ می‌زند. پیش از فلیس بورل با ۳۲ گل در فصل ۱۹۳۴-۱۹۳۳ و جان هانسن با ۳۰ گل در فصل ۱۹۵۲-۱۹۵۱ به چنین رکوردی دست پیدا کرده بودند.

۵۰) فوق‌ستاره پرتغالی یوونتوس اولین بازیکن تاریخ است که در لیگ برتر انگلیس، لالیگای اسپانیا و سری A ایتالیا بیش از ۵۰ گل می‌زند.

۵۰) رونالدو زودتر از بسیاری از اسطوره‌ها به رکورد ۵۰ گل زده در سری A رسیده است. او پس از انجام ۶۱ بازی به این رکورد رسید.

۵) پائولو دیبالا مهاجم آرژانتینی یووه هم یک رکورد در فصل جاری زده. او موفق شد هشتم مارس با گلزنی مقابل اینتر به رکورد گلزنی در ۵ بازی متوالی برسد.

۴۲) رونالدو و دیبالا به‌عنوان زوج خط حمله یوونتوس مجموعاً ۴۲ گل زده‌اند. تنها زوج چارلز و سیوری در فصل ۱۹۶۰-۱۹۵۹ با مجموع ۵۱ گل زده بالاتر از آنها قرار می‌گیرند.

۶۴۸) جان لوئیجی بوفون در تاریخ نام خودش را ماندگارتر کرد. او در این فصل با رسیدن به ۶۴۸ بازی، رکورد پائولو مالدینی را پشت‌سر گذاشت و به رکورد بیشترین بازی در تاریخ سری A رسید.

۱۰) در ترکیب یوونتوسِ فعلی ۳ بازیکن بیشترین قهرمانی را در تاریخ سری A کسب کرده‌اند. جی‌جی بوفون به دهمین قهرمانی‌اش رسید. در حالی که جورجو کیلینی و لئوناردو بونوچی مدافعان کهنه‌کار یووه با ۹ قهرمانی در رده‌های بعدی قرار دارند. بونوچی یکی از قهرمانی‌هایش را با اینتر به دست ‌آورده است. کیلینی تنها بازیکنی است که در ۹ قهرمانی متوالی یوونتوس به میدان رفته.

۷۶) وویچک شچسنی سنگربان لهستانی یوونتوس به‌سختی شکست می‌خورد. او بالاترین آمار مهار توپ را در سری A داشته که ۷۶ درصد است.

۱۹۸) کریس رونالدو با ۱۹۸ ضربه در چهارچوب و ۶ ضربه به تیرک دروازه، بهترین آمار این فصل سری A را داشته.

۷) رودریگو بنتانکور هافبک اروگوئه‌ای یوونتوس با ۷ پاس‌گل برترین گلساز یوونتوس در این فصل به شمار می‌رود.

۲۶) لئوناردو بونوچی با دفع ۲۶ ضربه و ممانعت از رسیدن آن ضربات به دروازه از این حیث برترین مدافع سری A است.

۷۴) رویِ خوان کوادرادو وینگر کلمبیایی یوونتوس هم بیشترین خطا صورت گرفته. رقبا ۷۴ مرتبه او را متوقف کرده‌اند.

منبع : خبرورزشی